Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Jazz w międzynarodowej obsadzie


03.10.2014

W pałacu w Mosznej zainaugurowano IV Międzynarodowy Smooth Jazz Festival "Jazz w Pałacu - Moszna 2014", który potrwa do 7 października. Jego inicjatorem jest Tadeusz Pabisiak.


Pierwsza edycja tego festiwalu otrzymała główną nagrodę marszałka województwa w konkursie promującym międzynarodowe inicjatywy „Partnerstwo bez granic”.

Publiczność owacyjnie przyjęła występ sześcioosobowej formacji jazzowej niemiecko-austriackiej „Jazzclub Munich Ensemble” z wokalistką Anną Leman. Zespół tworzą: perkusista Horst Schroers, basista Max Hirning (młody, ale doświadczony muzyk, który ukończył studia w Leopold Mozart Center w Augsburgu oraz Akademię Muzyki i Teatru w Rostocku), pianista Misha Shizz (uczestnik American Jazz Stars), gitarzysta Franz Freudenreich (szef stowarzyszenia jazzowego). Na trąbce gra Peter Tuscher, profesor w Akademii Muzycznej w austriackim Lienz. Muzycy reprezentowali stowarzyszenie kulturalne o nazwie Jazz Club Munchen e.V., od pięciu lat współpracujące z Opolskim Towarzystwem Jazzowym. Owocem tej przyjaźni jest między innymi organizowany w Monachium od 2010 roku „Deutsch-Polnische Jazzfestival” czyli „Niemiecko-Polski Festiwal Jazzowy”. To unikalny - i to w skali nie tylko europejskiej - dwunarodowy festiwal muzyczny.

Po koncercie galowym niemieccy i austriaccy jazzmani przenieśli się do opolskiego Dworku Artystycznego. W ramach Międzynarodowej Jam-Session muzykowali do białego rana razem z polskimi kolegami po fachu.