Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 27 września 2021
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego


Większyce wśród nominowanych


ama 14.04.2015

Jurorzy konkursu "Zabytek Zadbany 2015" ogłosili listę obiektów nominowanych w tym roku. Do walki o prestiżowy tytuł przystąpiło 70 obiektów ze wszystkich województw w Polsce.


„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. W czasie obrad jurorzy wyłonili dwa zabytki z województwa opolskiego. Zespół pałacowy w Większycach nominowano w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)”, a kościół cmentarny Świętego Krzyża w Głogówku - w kategorii „Architektura i konstrukcje drewniane”.

Ocenie Jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków. Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni w trakcie gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się pod koniec kwietnia w Białymstoku.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.