Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Odkrywanie Mosznej z mapą


05.06.2015

Od początku maja, spacerując po parku otaczającym pałac w Mosznej, natknąć się można na tajemnicze figurki. Co oznaczają? O tym przekonać może się każdy ze zwiedzających.


Wystarczy wziąć do ręki specjalnie przygotowaną mapkę, aby wyruszyć na poszukiwanie śladów przeszłości, zlokalizować zagadkowe postacie i poznać ich tajemnice oraz legendy.

- Pałacowy park skrywa w sobie historię, którą teraz można odkrywać samemu - wyjaśnia Teodor Wilk z działu marketing. - Zaproponowaliśmy odwiedzającym nową formę jej poznawania, mającą postać historycznej gry terenowej.

Ich umiejscowienie również nie jest przypadkowe - możemy poznać najciekawsze miejsca i ich historyczne odniesienia, a w lepszym zapamiętaniu pomogą figurki odwzorowujące dane postaci.

Nowy sposób zwiedzania Zamku w Mosznej oprócz walorów edukacyjnych umożliwia również sprawne poruszanie się po przylegającym do niego parku. Stanowi to odpowiedź na potrzeby gości, którzy niejednokrotnie mieli problem z zaplanowaniem trasy spaceru i orientacji w rozległych terenach zamkowych. Wielu z nich nie umiało trafić do miejsc szczególnych, jak choćby nekropolia przedwojennych właścicieli czy też słynna wyspa miłości.

Zamek Moszna słynie w kraju i za granicą ze swojego niepowtarzalnego uroku za sprawą bajkowej architektury. Tę zawdzięcza głównie kolejnym etapom rozbudowy przez kolejne stulecia, a także fantazji i rozmachowi budowniczych, którzy stworzyli 99 wież i 365 pomieszczeń. Najstarsza, środkowa część wybudowana została w drugiej połowie XVIII wieku. Do pałacu przylega odrestaurowana oranżeria, a wokół roztacza się kompleks parkowy, w którym podziwiać można kilkusetletnie dęby i lipy oraz ponad stuletnie azalie. Dziś zabytkowe wnętrza Zamku zachwycają przybywających tłumnie turystów, dla których wizyta jest niezapomnianym przeżyciem. Szacuje się, do Mosznej przybywa rocznie ponad 120 tysięcy odwiedzających - potwierdzając wyjątkowość miejsca. Zamek jest miejscem rozrywki i zabawy rodem z bajki dla całej rodziny.