Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Plener w Dobrej nad pałacowym stawem


ww 22.04.2017

Dla artystów środek lata to najlepszy czas na plenery malarskie. Opolski oddział Związku Polskich Artystów i Plastyków zaprosił na twórcze spotkanie międzynarodowe towarzystwo.


Przybyli artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czech, Rosji. Tygodniowy pobyt w Dobrej (gm. Strzeleczki) ma zaowocować pracami, które zostaną wyeksponowane w opolskim urzędzie marszałkowskim. Dobra słynie nie tylko z pięknego stawu, ale również z kompleksu pałacowo-parkowego, który niejednokrotnie był natchnieniem dla artystów.

Zabytkowy kompleks nadal pozostaje w ruinie, choć niedługo ma otrzymać drugie życie. W jego wnętrzach trwają prace. Na rusztowaniach pojawili się robotnicy. Posiadłość została ogrodzona. Rezydencja pruskiego ministra wojny Gustawa, syna Erdmanna Karola von Roederna z XVIII wieku z powstała w stylu barokowym, ale już sto lat później nadano jej kształt neogotycki.

Teraz nowy wygląd zrujnowanemu pałacowi nada pracownia architektoniczna z Gliwic. Wykonała już projekt, który ma być wcielony w życie. Jest nadzieja, że za jakiś czas artyści i turyści będą mogli zatrzymać się w pałacowych salach. Oby tylko nie skończyło się jedynie na projekcie i pracach zabezpieczających.