Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Skarby z niemodlińskiego zamku


ama 20.11.2015

Zamek w Niemodlinie od niedawna ma nowego gospodarza. Tym razem z prawdziwego zdarzenia. W trakcie remontu kaplicy dokonano niezwykłego odkrycia ? dwóch trumien.


Zamurowane były pod ścianą, a dostępu do nich broniła żelazna płyta. Menager zamku Kamil Przystupa wyjaśnia, że jedna z nich była naruszona, ale drugą, położoną niżej, wcześniejsi odkrywcy nie znaleźli. Trwają badania i ustalenia, kto mógł być w nich pochowany.
Właściciele nie tylko natychmiast po kupnie twierdzy udostępnili ją do zwiedzania, ale również mają wiele pomysłów na jej wypromowanie i przyciągniecie turystów. Najpierw otworzyli Izbę Tortur dla miłośników średniowiecznych narzędzi zbrodni, a zaraz później Komnatę Garderobianą. Ich marzeniem jest stworzenie prawdziwej zbrojowni. Już trwa przeglądanie aukcji specjalizujących się w zabytkowym uzbrojeniu. Nawiązano kontakt z najlepszymi zakładami rusznikarskimi i płatnerskimi, które produkują renomowane repliki. Gdy pojawi się broń biała i unikatowe okazy, rozpoczną się również lekcje muzealne, gdzie będzie można poznać historię, która powoli trafia do lamusa. Niedługo w Niemodlinie pojawi się zamówiona broń palna. Póki co trwają prace remontowe dachu, elewacji, renowacja kaplicy oraz zegara.