Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Poniedziałek, 16 maja 2022
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty


Właściciele zabytków łączą się


urz 20.11.2015

Marszałek województwa Andrzej Buła po raz pierwszy organizuje spotkanie, na które zaprasza prywatnych właścicieli zamków i pałaców z Opolszczyzny.


Ważne dla właścicieli zabytkowych zamków i pałaców w województwie opolskim! Może przyjść na nie każdy właściciel takiego zabytkowego obiektu, który chce przywrócić mu dawną świetność - zarówno ten, któremu już się to udało, jak i ten, który napotyka w tych działaniach na przeszkody.

Spotkanie „Zamki i pałace Śląska Opolskiego - potencjał historyczny i promocyjny naszego regionu” odbędzie się 25 listopada 2015 roku o godz. 11.00 w Hotelu De Silva w Opolu.

Spotkanie poświecone wzajemnemu poznaniu się, podzieleniu doświadczeniami, w tym także sukcesami i problemami w przywracaniu tym bezcennym zabytkom świetności. Właściciele będą mieli okazję do rozmów na temat możliwych obszarów współpracy z przedstawicielami administracji samorządowej i centralnej. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli już Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przedstawiciele samorządu województwa będą też mówić o możliwych źródłach inwestowania w obiektach zabytkowych oraz o ich promocji.

Dziedzictwo kulturowe stanowi cenny potencjał, który przy odpowiednim wykorzystaniu może stanowić ważny czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu, a dowodzą tego liczne działania prywatnych właścicieli zamków i pałaców w województwie opolskim. Dzięki poczynionym przez nich inwestycjom ocalono wiele cennych obiektów zabytkowych, powstały również nowe miejsca pracy. Dlatego warto wspomagać te działania, warto dzielić się doświadczeniami.

Więcej na ten temat może powiedzieć Janusz Ireneusz Wójcik, doradca marszałka - telefon: 695 431 871