Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Wtorek, 23 kwietnia 2024
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha


Zabójczy tlenek węgla zbiera żniwo


rek 27.02.2016

Sezon grzewczy w pełni. W licznych domach zasilane są one paliwem organicznym ? gazem ziemnym, drewnem czy węglem.


Jednocześnie prawie połowa ludzi jest nieświadomych, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla. Przekonują, że palenie w kominku jest bezpieczne. Tymczasem się mylą.

Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, a także nie ma smaku. Powstaje w wyniku spalania paliw organicznych oraz nieprawidłowego działania urządzeń, w których następuje spalanie. Zatrucie czadem może spowodować poważne zmiany w organizmie, a nawet śmierć, jeżeli poszkodowanemu nie zostanie udzielona pomoc. Najczęstszymi przyczynami zatrucia są nieprawidłowo zainstalowane i niekonserwowane urządzenia grzewcze. Jednym z błędów popełnianych przy eksploatacji tych sprzętów jest również niezapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych instalacji gazowych, umiera w Polsce około 100 osób, a 4 tysiące ulega zatruciu wymagającemu hospitalizacji.

Zawartość gazu w powietrzu wzrasta, z czasem bardzo istotną kwestią jest zainstalowanie atestowanego czujnika tlenku węgla, który zapewni maksymalny poziom ochrony przed niebezpieczeństwem.

Wiele błędnie twierdzi, że byłoby w stanie po zapachu rozpoznać ulatniający się czad. Uważają, że posiadanie czujnika dymu czy też sprawna wentylacja wystarczą, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zaczadzenia.

- Czad powoduje, że transport tlenu do tkanek jest drastycznie zmniejszony, co prowadzi do niedotlenienia organizmu - wyjaśnia starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. - Zbyt mała ilość tlenu uszkadza układ nerwowy, powoduje zawroty głowy oraz utratę przytomności, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.
Leczenie zatruć tlenkiem węgla jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest aby do nich nie dopuszczać.

Musisz to wiedzieć
Czym jest tlenek węgla (CO)?
Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, niedrażniący oraz toksyczny gaz. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw organicznych, m.in. węgla, drewna, ropy, gazu ziemnego. CO jest całkowicie niewykrywalny dla ludzkich zmysłów.

Jakie są możliwe źródła tlenku węgla?
Potencjalne źródła tlenku węgla to m.in. nieprawidłowo eksploatowane urządzenia grzewcze zasilane naftą lub gazem ziemnym, bojlery, piece i kominki opalane drewnem, piecyki gazowe, urządzenie zasilane benzyną, np. samochody.

W jaki sposób zatrucie tlenkiem węgla wpływa na organizm człowieka?
Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o zbyt dużej ilości czadu we wdychanym powietrzu mogą przypominać objawy przeziębienia i należą do nich ból głowy i osłabienie, zawroty głowy, senność, duszność, ucisk w klatce piersiowej, nudności i wymioty. Długotrwała ekspozycja na tlenek węgla może powodować: silny ból głowy i osłabienie, zaburzenia czynności mięśni, osłabienie pamięci, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Detektor tlenku węgla chroni przed zatruciem
Czujniki CO gwarantują bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Aby urządzenie działało najefektywniej powinno zostać zainstalowane na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak, aby jednocześnie było niedostępne dla dzieci. Detektora nie należy montować w miejscu gdzie jego działanie może być zakłócone przez przepływ powietrza np. w pobliżu kratki wentylacyjnej. Czujnik nie powinien być również niczym zasłonięty np. zasłonami lub meblami, ani znajdować się w pozycji płaskiej, m.in. na blacie. Detektor czadu powinien zostać w pobliżu urządzeń, w których następuje spalanie, m.in. przy piecyku gazowym, kominku lub kuchence gazowej, ale w odległości nie mniejszej niż 2 metry. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia w sypialniach lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych pomieszczeń. Wiele wypadków zdarza się gdy domownicy śpią i nie są w stanie zareagować w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.