Nowinki zdrowotne -zabieg fango
meda 18.03.2016
Nie wiadomo również, czemu mają służyć magicze rytuały, kryjące się pod jeszcze dziwniejszymi nazwami. Do cieszących się dużym powodzeniem należy fango - zabieg z gatunku termoterapii.
Polega on na okładach błotnych, zwierających składniki mineralne, które wydobywa się z naturalnych źródeł termalnych. Może do tego posłużyć m.in. tuf bazaltowy. Zalecany jest do łagodzenia urazów, bólów menstruacyjnych, przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego i wątroby. Pomaga odzyskać równowagę psychiczna, oddziaływując na układ nerwowy.
W przypadku dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy problemów reumatycznych wykonywane są okłady z mieszaniny pyłu wulkanicznego i parafiny. Podgrzany kompres do temperatury prawie 50 stopni oraz przyłożony do bolących miejsc zmniejsza poczucie bólu, pobudza przepływ krwi, obniża napięcie mięśniowe. Dodatkowym działaniem fango jest usuwanie szkodliwych i toksycznych produktów przemiany materii.
Pył wulkaniczny powstaje po wybuchu wulkanu z rozpylonej lawy oraz skał wyrwanych z podłoża. To najdrobniejszy materiał piroklastyczny, którego średnica cząsteczek wynosi 0,05 mm. W skład pyłu wulkanicznego mogą wchodzić sproszkowane skały, krzemiany i drobinki szkła. Również drugi składnik czyli parafina ma wiele cennych zalet. Dzięki zawartości naturalnych substancji natłuszczających jest wspaniałym ratunkiem dla przesuszonej skóry dłoni. Po zabiegu stają się one miękkie i delikatne. Dzięki temu zabieg fango na dłonie cieszy się wielką popularnością wśród pań. Można się poczuć jak u kosmetyczki a w dodatkowym bonusem są walory zdrowotne.
Nie powinno się tego zabiegu przeprowadzać w ciąży. Do przeciwwskazań należy też gorączka, krwawienie z jelit lub wrzody oraz ostre choroby serca.