Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Nowinki zdrowotne -zabieg fango


meda 18.03.2016

Pierwsze dni w uzdrowisku czy hotelu spa, zwłaszcza dla nowych kuracjuszy to konieczność odnalezienia się w nowym miejscu i zorientowania się w proponowanych terapiach.


Nie wiadomo również, czemu mają służyć magicze rytuały, kryjące się pod jeszcze dziwniejszymi nazwami. Do cieszących się dużym powodzeniem należy fango - zabieg z gatunku termoterapii.

Polega on na okładach błotnych, zwierających składniki mineralne, które wydobywa się z naturalnych źródeł termalnych. Może do tego posłużyć m.in. tuf bazaltowy. Zalecany jest do łagodzenia urazów, bólów menstruacyjnych, przy schorzeniach nerek, pęcherza moczowego i wątroby. Pomaga odzyskać równowagę psychiczna, oddziaływując na układ nerwowy.

W przypadku dolegliwości bólowych stawów, kręgosłupa czy problemów reumatycznych wykonywane są okłady z mieszaniny pyłu wulkanicznego i parafiny. Podgrzany kompres do temperatury prawie 50 stopni oraz przyłożony do bolących miejsc zmniejsza poczucie bólu, pobudza przepływ krwi, obniża napięcie mięśniowe. Dodatkowym działaniem fango jest usuwanie szkodliwych i toksycznych produktów przemiany materii.

Pył wulkaniczny powstaje po wybuchu wulkanu z rozpylonej lawy oraz skał wyrwanych z podłoża. To najdrobniejszy materiał piroklastyczny, którego średnica cząsteczek wynosi 0,05 mm. W skład pyłu wulkanicznego mogą wchodzić sproszkowane skały, krzemiany i drobinki szkła. Również drugi składnik czyli parafina ma wiele cennych zalet. Dzięki zawartości naturalnych substancji natłuszczających jest wspaniałym ratunkiem dla przesuszonej skóry dłoni. Po zabiegu stają się one miękkie i delikatne. Dzięki temu zabieg fango na dłonie cieszy się wielką popularnością wśród pań. Można się poczuć jak u kosmetyczki a w dodatkowym bonusem są walory zdrowotne.

Nie powinno się tego zabiegu przeprowadzać w ciąży. Do przeciwwskazań należy też gorączka, krwawienie z jelit lub wrzody oraz ostre choroby serca.