Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Kuchnia zawsze pachnie kawą


red 02.06.2016

Najwięcej kawy do Polski importuje się z kraju będącego jednym z największych jej producentów na świecie - Wietnamu. Najwięcej przybywa jej jednak z... Niemiec.


Każda kuchnia jest podobna, mimo że w jednej są palniki gazowe, a w innej najnowsza płyta ceramiczna. Niezależnie, czy wchodzimy do kuchni w mieszkaniu lokatorskim czy w luksusowym apartamencie tak samo pachnie kawa.

Najwięcej kawy do Polski importuje się z kraju będącego jednym z największych jej producentów na świecie - Wietnamu. Zaskakujący jest fakt, że na drugim miejscu znajdują się Niemcy. To jeden z największych dystrybutorów kawy w Europie, chociaż sam kawy nie uprawia. 67 procent ogółu sprowadzanej do Polski kawy palonej i przygotowanej do ostatecznego spożycia przybywa właśnie z Niemiec. W czwórce czołowych dostawców, na pozycji trzeciej i czwartej, plasują się Brazylia i Uganda.

Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie, po Francji i Bułgarii pod względem ceny detalicznej, jaką konsument płaci za kupowaną kawę. Jest to głównie spowodowane tym, że najwięcej kawy importuje się bezpośrednio z krajów, które zajmują się jej uprawą, bez pośrednictwa dużych europejskich dostawców kawy.

Jak pokazują prognozy, w przyszłości trend związany z eksportem kawowych ziaren bezpośrednio od ich plantatorów będzie się stale umacniać. - Kawa importowana z dużych gospodarstw stanowi ponad połowę ogółu sprzedawanej na rynku kawy. Po doliczeniu kawy importowanej z mniejszych krajów zajmujących się jej uprawą, takich jak Laos, Honduras i innych, import bezpośredni osiąga zawrotne liczby, co stosunkowo rzadko się zdarza w skali całej Europy - informuje Daniel Komorowski, kierownik sprzedaży w firmie „Przyjaciele Kawy”.

W Polsce, Francji czy Bułgarii średnia stała cena detaliczna, którą konsument płaci za nabywaną kawę, wynosi ok. 31 zł za kilogram. Najdrożej w Europie kawę kupują Włosi, którzy za kilogram płacą nawet 74 zł. Światowe ceny kawy utrzymują się od dwóch lat na niskim poziomie, jednak nieprzewidywalna pogoda w Brazylii oraz zmiany poziomu zapasów w Azji Południowo-Wschodniej mogą spowodować, że tendencja ta ulegnie w najbliższym czasie zmianie.

Cena kawy tendencyjnie spada wskutek oddziaływania klimatu. Główna przyczyna to zmieniające się warunki klimatyczne na terenie Brazylii. W końcu 2014 roku ceny kawy spadły wskutek ulewnych deszczów w tym kraju. Susze podnoszą cenę, gdyż mogą powodować nieurodzaj, z kolei ulewy sprawiają, że cena spada.

Brazylia jest największym producentem ziaren kawy arabiki na świecie oraz znaczącym graczem na rynku kawy robusty. Wzrost cen robusty na światowym rynku jest hamowany przez zgromadzone zapasy. W Wietnamie, który jest największym hodowcą ziaren kawy robusty na świecie, zgromadzono dwukrotnie większe zapasy niż przed rokiem.