Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Naturalne sposoby oczyszczania


rema 03.06.2016

Zbliżające się lato to idealny czas na poprawienie kondycji fizycznej i zarazem psychicznej. Dieta oczyszczająca nie zaszkodzi ani chudym, ani zbyt puszystym.


Przygotowanie organizmu do nowej, cieplejszej pory roku powinno obejmować przede wszystkim dwa obszary - ruch i dietę. Wprowadzenie wysiłku fizycznego, jako stałego punktu w rozkładzie dnia pomoże nie tylko zrzucić nadwagę, ale także zaktywizować całe ciało. - W przypadku odżywiania sprawa wydaję się nieco trudniejsza - mówi Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. - Zdarza się, że standardowe diety nie przynoszą spodziewanych efektów, a nasze zniecierpliwienie narasta. Warto wówczas sięgnąć po, na pozór dość radykalną, jednak ogromnie skuteczną, dietę oczyszczającą. Najkrótszą jej charakterystykę można zamknąć w sformułowaniu „odkurzenie organizmu z toksyn”.

Wątroba to główny jego filtr odpowiedzialny za proces oczyszczania. Jednak większość ludzi żyje w taki sposób, który dostarcza wątrobie zbyt dużą ilość toksyn i system filtrujący nie pracuje tak wydajnie, by móc skutecznie oczyścić cały organizm. Detoks pomaga odciążyć wątrobę, tym samym całe ciało.

Poprawianie urody za pomocą diety jest najskuteczniejszym sposobem w walce o piękny wygląd. - Od polepszenia samopoczucia, przez utratę wagi, aż po pozbycie się bezsenności, alergii, migreny czy niestrawności - to tylko niektóre korzyści, na jakie możemy liczyć, wybierając detoks - tłumaczy dietetyk Agnieszka Piskała.

Ta kilkudniowa dieta oparta tylko na wybranych produktach powinna obfitować przede wszystkim:

  • w algi, gdyż zawarty w nich jod pomaga wyregulować metabolizm,
  • siemię lniane - pełne kwasów omega-3
  • błonnika wspomagającego proces trawienny
  • jabłka - ich skórka ma właściwości pochłaniające toksyny.

Świetnie oczyszczać organizm będą także: kwaśna cytryna, aromatyczny czosnek, soczysty granat, zielona pietruszka czy egzotyczny imbir.

Do oczyszczania najlepiej nie podchodzić „z marszu”, lecz przez kilka dni dobrze jest przygotować organizm, ograniczając mu powoli dopływ toksyn w postaci cukru, kawy, tytoniu czy konwencjonalnych kosmetyków. Wtedy cały proces jest skuteczniejsze. Najbardziej optymalna długość diety detoksacyjnej powinna oscylować w granicach 14 dni, a jej zakończenie powinno być stopniowe i przeprowadzone w sposób racjonalny. Powrót do starych nawyków żywieniowych po radykalnej diecie mija się bowiem z celem. Dodatkowo naraża organizm na przykre konsekwencje. To co udało się nam usunąć, szybko wraca, a cały wysiłek idzie na marne. Dietę oczyszczającą należy prowadzić mądrze i najlepiej pod okiem specjalisty. Może ona doprowadzić do zaburzeń metabolizmu i poważnych niedoborów.

Naturalne sposoby oczyszczania
Ważne jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie ciała. Duża ilość wody wypłucze toksyny. W tym czasie powinno zrezygnować się z wędlin, soli, cukru, nikotyny i kofeiny. Wśród naturalnych sposobów oczyszczania organizmu zdecydowanie prym wiodą soki owocowo-warzywne, bogate w witaminy i minerały. Zawarte w nich enzymy to białka działające jak biokatalizatory, dzięki którym organizm jest w stanie się regenerować. Szczególnie silne właściwości oczyszczające ma sok z buraków, dlatego zaleca się spożycie dwóch lub trzech szklanek dziennie, aby wspomóc proces detoksu. Taki warzywny drink może być alternatywą dla osób zniechęconych długoterminowymi dietami oczyszczającymi, jego konsumpcja pomoże pozbyć się choćby części zalegających w organizmie toksyn i złogów.

Jak poprawić metabolizm?
Do walki ze spowolnionym metabolizmem najlepiej zaangażować ruch fizyczny. Godzinna dawka wysiłku powtarzana minimum 2-3 razy w tygodniu z pewnością przyniesie poprawę. Produkty zawierające duże ilości błonnika (płatki owsiane czy siemię lniane) znacznie przyśpieszają ogólny metabolizm. Nie można zapominać o fundamentalnych zasadach żywienia - dziennie powinno spożywać się od 3 do 5 posiłków, zachowując między nimi około trzygodzinne odstępy. Aby przyśpieszyć procesy trawienne należy wypijać około 2-3 litrów płynów dziennie.