Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 20 kwietnia 2024
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha


Ocet niejedno ma imię


wira 04.10.2016

Ocet malinowy, mirabelkowy, balsamiczny, a może z orzechów włoskich? Idealny do sałatek, pieczeni, marynat, a nawet jako dodatek do ciast.


Zwany przez wielu „darem natury”, poprawia nie tylko smak potrawy, ale także procesy trawienne organizmu. Z pewnością warto mieć go w swojej kuchni - a oto odpowiedź dlaczego.

Dla zdrowia i smaku
Historia octu ma już około 5 tys. lat - z jego właściwości korzystano już w starożytności. Stosowano go jako przyprawę, lekarstwo oraz podawano jako orzeźwiający napój - po rozcieńczeniu wodą.

Teraz stosowany z umiarem nie tylko podkreśla smak potraw, ale także zwiększa ich walory zdrowotne, gdyż pobudza procesy trawienne, odtruwa i odkwasza organizm. To także niezastąpiony dodatek w każdej kuchni. Posiada bowiem właściwości konserwujące, zapobiegając psuciu się żywności. Z powodzeniem wykorzystuje się go w sosach, przy wytwarzaniu majonezu czy też popularnego sosu winegret. Jest także jednym z podstawowych składników większości domowych przetworów i marynat do mięs. Warto zawsze mieć go pod ręką, ponieważ mięso zamarynowane w przyprawach i occie staje się bardziej kruche i soczyste.

Od maliny do mirabelki
Ocet powstaje w wyniku fermentacji, jego bazą najczęściej są owoce, a także ryż, cukier i miód. Choć możemy przygotować go sami, zostawiając na około 2 tygodnie otwartą butelkę z winem owocowym lub wytrawnym, to w sklepach znajdziemy także gotowe produkty.

Wśród propozycji znajdują się m.in.:

  • mirabelkowy - ma delikatny smak dojrzałej mirabelki. Stworzony jest, by zdobić najlepsze sałatki, wykwintne desery oraz świeże owoce. Idealnie pasuje również jako dodatek do koziego sera.
  • malinowy - to łagodny ocet idealnie komponujący się z owocami i zielonymi sałatkami.
  • z orzecha włoskiego - połączenie delikatnego octu z orzechem włoskim tworzy uwodzicielski smak, który z pewnością przełamie rutynę w każdej kuchni. Jest idealnym dodatkiem do świeżych owoców i zielonych sałatek. Z powodzeniem sprawdzi się jako dodatek do zup i sosów.
  • z białego wina - ocet na bazie białego wina z bukietem winogron z Toskanii ma jasnożółty kolor i dość łagodny smak. Zalecany jest do przygotowywania potraw, w których ważny jest pełny, winny smak.
  • ziołowy - powstaje dzięki połączeniu tradycyjnego octu spirytusowego z aromatycznym octem winnym. Najdelikatniejsze receptury, odpowiednio długi stopień dojrzewania, uszlachetnienie smaku bukietem wyszukanych win, a także delikatny i wyrafinowany smak czynią codzienny posiłek prawdziwym kulinarnym przeżyciem. Idealny jako dopełnienie mięs i sałat.