Ocet niejedno ma imię
wira 04.10.2016
Zwany przez wielu „darem natury”, poprawia nie tylko smak potrawy, ale także procesy trawienne organizmu. Z pewnością warto mieć go w swojej kuchni - a oto odpowiedź dlaczego.
Dla zdrowia i smaku
Historia octu ma już około 5 tys. lat - z jego właściwości korzystano już w starożytności. Stosowano go jako przyprawę, lekarstwo oraz podawano jako orzeźwiający napój - po rozcieńczeniu wodą.
Teraz stosowany z umiarem nie tylko podkreśla smak potraw, ale także zwiększa ich walory zdrowotne, gdyż pobudza procesy trawienne, odtruwa i odkwasza organizm. To także niezastąpiony dodatek w każdej kuchni. Posiada bowiem właściwości konserwujące, zapobiegając psuciu się żywności. Z powodzeniem wykorzystuje się go w sosach, przy wytwarzaniu majonezu czy też popularnego sosu winegret. Jest także jednym z podstawowych składników większości domowych przetworów i marynat do mięs. Warto zawsze mieć go pod ręką, ponieważ mięso zamarynowane w przyprawach i occie staje się bardziej kruche i soczyste.
Od maliny do mirabelki
Ocet powstaje w wyniku fermentacji, jego bazą najczęściej są owoce, a także ryż, cukier i miód. Choć możemy przygotować go sami, zostawiając na około 2 tygodnie otwartą butelkę z winem owocowym lub wytrawnym, to w sklepach znajdziemy także gotowe produkty.
Wśród propozycji znajdują się m.in.: