Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Czarodziejski płyn micelarny


14.10.2016

Na rynku kosmetycznym pojawił się płyn micelarny, który dla wielu pań jest nazwą z niczym im się nie kojarzącą. Nie służy do picia, więc pora zdradzić jego tajniki.


To środek do twarzy, który może z powodzeniem zastąpić płyn do demakijażu czy też tonic do twarzy, a nawet żel do mycia twarzy. Składa się z bardzo małych kuleczek złożonych z cząsteczek. Mają one dwojakie właściwości: hydrofilowe, czyli przyciągają wodę, ale również hydrofobowe, czyli odpychające wodę, dobrze łącząc się z tłuszczami. Na tym właśnie polega fenomen płynu micelarnego, który jest świetny na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia skóry, zbierając tłuszcz (przyciągając nawet tusz wodoodporny czy też łój) i rozpuszczając pozostałe zabrudzenia bez stosowania wody.

Środek polecany jest osobom, które chcą przywrócić swojej twarzy naturalne PH, gdyż nie narusza on bariery ochronnej skóry. Szczególnie jednak dobrze wpływa na cerę wrażliwą oraz suchą, ponieważ niemal nie zawiera konserwantów ani barwników. Nie pozostawia tłustej powłoki tak jak mleczka kosmetyczne. Nie podrażnia skóry, co szczególnie ważne jest dla alergików czy osób z problemami atopowymi skóry czy trądzikiem.

Dodatkowym atutem płynu micelarnego są jego środki nawilżające i odżywcze. Dzięki niemu zastępuję również żel do mycia twarzy. Pozbawiony jest klasycznych detergentów znajdujących się w podobnych klasycznych płynach, jak aurylosiarczan sodu (SLS, od ang. Sodium Lauryl Sulfate) odpowiedzialny za zaczerwienienie skóry czy też pieczenie.

Płyny micelarne mają różne działania:

  • kwas hialuronowy - nawilża skórę i powoduje je zwiększenie jej miękkości
  • d-panthenol (prowitamina B5) - łagodząca substancja kojąca wpływa na skórę, penetrując jej głębsze partie wpływa na proces regeneracji
  • orchidea czy świetlik - nadają twarzy blask i ją rozświetlają