Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Nogi pod szczególnym nadzorem


rema 05.11.2016

Wiemy, jak długo szczotkować zęby, trzymać odżywkę na włosach, jak najskuteczniej depilować włosy, ale stopy traktowane są często po macoszemu.


Podolog to lekarz zajmujący się leczeniem stóp. Nazwa ta mało komu jest znana. Tymczasem do tego specjalisty trafiają osoby, które mają kłopoty z cukrzycą, krążeniem krwi, zniekształceniami. W Niemczech zawód ten pojawił się w 2002 roku i należy do dziedzin nielekarskich. Higiena i dbałość o tę część ciała najczęściej nie należy do podstawowych obowiązków. Zdradzimy kilka sekretów, które są przydatne, gdy mamy kłopoty z nogami.

Mycie
Stopy myjemy w temperaturze poniżej 37 stopni niedłużej niż trzy minuty. Nie powinniśmy używać hydromasażerów. Po umyciu należy dokładnie osuszyć nogi miękkim ręcznikiem, szczególnie uwzględniając przestrzeń między palcami.

Pielęgnacja
Do pielęgnacji skóry stóp stosujemy kremy nawilżająco-natłuszczające. Częstym błędem jest nakładanie kremu między palcami. To przestrzenie, które należy omijać. W celu ogrzewania stóp nie można korzystać z termoforów lub butelek z gorącą wodą. Żeby je ocieplić, najlepiej założyć bezuciskowe grube skarpety, najlepiej bawełnianie.

Paznokcie
Nie powinniśmy samodzielnie usuwać nawarstwionego twardego naskórka. To samo dotyczy złuszczania pięt. Powstające ranki mogą być przyczyną niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Nie można obcinać paznokci zbyt krótko, gdyż pełnią one funkcję ochronną. Najlepiej przyciąć je na długość opuszka palca w prostej linii. Kłopoty pojawiają się, gdy nadmiernie zaokrąglamy po bokach, co może spowodować wrastanie paznokcia. Do skracania płytki paznokciowej powinno się używać papierowego pilnika, rezygnując z cążek lub nożyczek. Paznokcie opiłowujemy w jednym kierunku. Do usuwania skórek nie stosujemy preparatów, które je rozpuszczają. Chemia uszkadza również zdrowy naskórek.

Buty
Nawet po plaży należy chodzić w butach, które osłaniają stopy. W domu najlepiej nosić pełne pantofle na grubej podeszwie. Najlepiej żeby były z naturalnej skóry na grubej podeszwie, szerokie i wysokie w palcach. Po zakupie nowych butów trzeba przyzwyczaić stopę, chodząc w nich codziennie po 15 minut przez kilka dni.