Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Innowacyjne leczenie pacjentów z udarem mózgu


02.11.2016

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) oraz szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły wprowadzenie nowatorskiego programu interwencyjnego leczenia udarów mózgu.


Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) oraz szpital w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły współpracę w zakresie wprowadzenia nowatorskiego programu interwencyjnego leczenia udarów mózgu. Dzięki wykorzystaniu metod kardiologicznych lekarze będą mogli skutecznie pomóc jeszcze większej liczbie pacjentów, i co ważne - również tym chorym, którzy późno trafiają do specjalistycznego ośrodka. - To bardzo nowatorski projekt i szansa na zdrowie dla naszych pacjentów - mówi starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj.

W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem. Dochodzi do niego, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatka naczynie doprowadzające krew do mózgu. Najczęściej możliwe jest leczenie przyczynowe polegające na dożylnym podaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę blokującą tętnicę w mózgu. Niestety ten sposób można zastosować zaledwie u kilku procent pacjentów, ze względu przede wszystkim na ograniczenie czasowe - lek można podać najpóźniej 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów (tzw. tromboliza). Dodatkowo może okazać się nieskuteczny. Szansą dla tych pacjentów na powrót do zdrowia jest zabieg, w trakcie którego lekarz dostanie się do zablokowanego naczynia, mechanicznie udrożni je i poszerzy, tak aby jak najszybciej przywrócić przepływ krwi.

- Metody stosowane przez naszych specjalistów, polegające na udrażnianiu naczyń wieńcowych, można z powodzeniem wykorzystać przy realizacji programu interwencyjnego leczenia udaru - mówi dr Janusz Prokopczuk, ordynator IV Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektrostymulacji i Angiologii PAKS w Kędzierzynie Koźlu. - Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość przeprowadzenia leczenia niezależnie od zastosowanej wcześniej trombolizy oraz w znacznie dłuższym czasie, nawet 8 godzin. Zwiększa to szanse najciężej chorych na przeżycie, dając im szansę na szybki powrót do samodzielności.

Uruchomienie nowatorskiego programu leczenia udarów możliwe jest dzięki wykorzystaniu istniejących już w Kędzierzynie-Koźlu wszystkich elementów, które są konieczne do jego wdrożenia - czyli szpitalnego oddziału ratunkowego, transportu, oddziału radiologii, kardiologii interwencyjnej oraz neurologii. Wszystkie oddziały działają w trybie 24 godzin 7 dni w tygodniu. W połączeniu z diagnostyką obrazową oraz doświadczeniem kadry medycznej w zakresie radiologii, hemodynamiki i neurochirurgii, zapewni to maksymalną dostępność, skuteczność i bezpieczeństwo leczenia pacjentów z udarami.

Według danych statystycznych w krajach rozwiniętych udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonu, jak również głównym powodem niesprawności osób po 40. roku życia. W Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Co roku dotyka on ok. 70 tys. osób, z czego 30 tys. umiera. W jednym na sześć przypadków, udar dotyczy chorego z migotaniem przedsionków, zaliczanym do najczęstszych zaburzeń rytmu serca. U tych chorych udar często ma cięższy niż zwykle przebieg i towarzyszy mu dwukrotnie wyższe ryzyko zgonu.