Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Domowe sposoby babci Reginy - osad


koma 22.01.2017

Jak pozbyć się kamienia w czajniku? Istnieje kilka sposobów pozbycia się niechcianego osadu z czajnika, który pojawia się prędzej lub później.


Coca-cola i soda oczyszczona
Do najpopularniejszych należy wlanie szklanki coca-coli do czajnika i jej zagotowanie. Efekt poprawi dodanie sody oczyszczonej, która jest bardzo skuteczna.

Cytryna
Doskonale nadaje się do tego również cytryna, chociaż to metoda kosztowniejsza od pozostałych. Potrzeba bowiem szklanki cytryny, którą trzeba zostawić w dzbanku na co najmniej godzinę. Tak samo działa kwasek cytrynowy - do wody w czajniku wsypać kilka łyżeczek kwasku, całość zagotować, a następnie zostawić miksturę na kilka godzin.

Obierki
Podobnie zadziałają obierki z kartofli, które zagotujemy zalewając wodą. Czynność należy dwukrotnie powtórzyć, zmieniając wodę.

Ocet
To świetne rozwiązanie, które zadowoli każdą gospodynię, ale ma również swoje minusy. Po occie pozostaje nieprzyjemny zapach. Żeby metoda zadziałała najlepiej do czajnika wlać szklankę octu na pół szklanki wody i zagotowywać. Miksturę zostawić na dwie godziny. Później kilkakrotnie zagotować wodę i wylać, aby pozbyć się charakterystycznej woni.