Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii


Moda na lepszy wygląd - botoksowa metamorfoza


kra 02.01.2017

Skutecznym sposobem usuwania zmarszczek jest terapia botoksem. Pozwala ona skutecznie łagodzić linie mimiki twarzy oraz przywracać skórze naturalny, młody wygląd.


Z czasem twarz każdego z nas ulega zmianie, staje się bardziej dojrzała, wyrazista. Pojawiają się zmarszczki. Najpierw te mimiczne, dynamiczne - kiedy uśmiechamy się, złościmy, marszczymy brwi. Z czasem linie te pogłębiają się i pozostają na stałe. Nowoczesna dermatologia daje wiele możliwości walki ze zmarszczkami. 

To toksyna botulinowa, która ze względu na działanie rozluźniające mięśnie, już od ponad 20 lat stosowana jest w terapii neurologicznej osób dotkniętych dolegliwościami związanymi z nadmierną kurczliwością mięśni, przynosząc bardzo dobre rezultaty. Bezpieczeństwo i wysoką efektywność potwierdzają liczne badania kliniczne oraz udokumentowane rezultaty leczenia pacjentów na całym świecie. Zastosowanie tej substancji w dermatologii estetycznej stało się przełomem w zapobieganiu i leczeniu zmarszczek oraz spłycaniu bruzd czołowych. Jako nowoczesny, bezpieczny i łatwy w użyciu środek staje się coraz bardziej popularny zarówno wśród kobiet, jak i, coraz częściej także mężczyzn.

Jak botoks działa na zmarszczki?
Blokuje przechodzenie bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy mających wpływ na jej wyraz. Zapobiega skurczowi mięśni, a w związku z tym również marszczeniu się skóry. Mięsień i skóra ulęgają rozluźnieniu, a zmarszczki stają się mniej widoczne. Ponieważ działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, wyraz twarzy zachowuje naturalność, stając się jedynie łagodniejszym. Twarz jest bardziej świeża, młodsza. Efekt działania pojawia się po 7-14 dniach od wstrzyknięcia i utrzymuje się do 6 miesięcy. Po tym czasie funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych zostają przywrócone. Leczenie botoksem można regularnie powtarzać by utrzymać uzyskany efekt. Dłuższe stosowanie powoduje, że nie używamy określonych mięśni mimicznych, a skóra twarzy nie marszczy się. Dzięki temu zmarszczki mimiczne nie pogłębiają się.

Jakich zmarszczek można się pozbyć?
Preparat jest szeroko stosowany w usuwaniu zmarszczek czołowych poprzecznych, zmarszczek między brwiami oraz zmarszczek wokół oczu, tzw. „kurzych łapek”. Coraz powszechniej stosowany jest również w wygładzaniu zmarszczek nosowo-wargowych, tzw. „zmarszczek palacza” oraz linii szyi. Jest również skuteczny w leczeniu asymetrii twarzy i anomalii bródkowych. Wraz z wypełniaczami można go stosować w modelowaniu wyglądu twarzy.

Na czym polega leczenie botoksem?
To prosta, niechirurgiczna metoda, która szybko pozwala wygładzić zmarszczki. Zabieg trwa około 10 minut, a procedura aplikacji jest prosta i bezpieczna. Polega na wstrzyknięciu przez lekarza specjalistę ściśle określonych dawek w wybrane mięśnie twarzy tak, aby uzyskać optymalne rezultaty. Zabieg jest prawie bezbolesny, nie wymaga miejscowego znieczulenia i można bezpośrednio po nim wrócić do normalnej aktywności.

Czy leczenie jest bezpieczne?
Botoks jest stosowany od wielu lat w leczeniu pacjentów na całym świecie. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na dolegliwości związane z nadmiernym napięciem mięśni, jest środkiem stosowanych przy leczeniu nadpotliwości oraz skutecznie poprawiającym wygląd - wygładzającym zmarszczki. Jego działanie i bezpieczeństwo potwierdzają badania i testy kliniczne przeprowadzane przez ekspertów na całym świecie. Działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko i mają krótkotrwały charakter. Zazwyczaj są to małe krwiaki powstające w miejscu wstrzyknięcia, jeśli igła natrafi na niewielkie naczynie. Czasem może też wystąpić przejściowy obrzęk oraz mrowienie w miejscu iniekcji. W przypadku leczenia zmarszczek czołowych może pojawić się obniżenie lub uniesienie brwi oraz rzadko opadnięcie powieki. Podawanie nie powoduje powstawania blizn, miejsca wstrzyknięć są niewidoczne. Przeciwwskazaniem jest ciąża oraz karmienie piersią. Botoks nie powinien być stosowany u osób z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi.