Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Temperatura wywołuje sprzeczki


wir 23.03.2017

Temperatura jest jednym z częściej wymienianych powodów sprzeczek ? wynika z przeprowadzonych badań przez Honeywell Home Heating Habits.


Kolejnymi powodami kłótni był podział obowiązków domowych, pozostawianie włączonych świateł czy walkę o dostęp do komputera lub tabletu. - Wysoka temperatura podgrzewa nasz organizm - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. - W większych ilościach wydzielana jest adrenalina. Wzmaga się aktywność układu nerwowego. Łatwiej jest o konflikt, nadmierne pobudzenie czy zniecierpliwienie tylko dlatego, że jest nam zbyt ciepło.

Według ekspertów nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniach może prowadzić do infekcji nosa i gardła, podrażnień skóry i dróg oddechowych, jak również do obniżenia koncentracji. Temperatura panująca w domu powinna być dostosowana do stylu życia człowieka, a także do charakteru pomieszczenia, np. sen w zbyt ciepłym otoczeniu prowadzi do przerw lub zaburzeń snu, dlatego w sypialni najlepiej jest ustawić termostat na 17-19 stopni.

Abyśmy czuli się komfortowo potrzebna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Powinny one być różne w zależności od naszych preferencji i rodzaju pomieszczenia. W łazience np. preferowaną temperaturą są 24 stopnie, w salonie ok. 21 stopni. Każde pomieszczenie wymaga trochę innej temperatury i z drugiej strony są to też indywidualne preferencje.

Raport Honeywell Home Heating Habits, dotyczący nawyków w ogrzewaniu mieszkań, wykazał także, że pomimo powszechnie występujących wysokich kosztów ogrzewania oraz niskiej znajomości najlepszych praktyk w tej dziedzinie, dla większości osób (70 procent) komfort rodzinny jest ważniejszy niż niskie rachunki. Badanie dowiodło, że w wielu gospodarstwach na pierwszym miejscu stawia się wygodę rodziny. W związku z używaniem przestarzałych technologii grzewczych wiele gospodarstw zmaga się z problemem utrzymania komfortowej temperatury w domu, ponosząc niepotrzebne koszty.

Nadal niemal połowa nie korzysta z żadnych termostatów, które bardziej skutecznie kontrolowałyby temperaturę w pomieszczeniach, zadowalając się prostym włączaniem i wyłączaniem pieca lub poszczególnych grzejników. Brak utrzymywania stałej temperatury w domu oraz ogrzewanie rzadko użytkowanych pomieszczeń powoduje straty energii zużywanej na ogrzewanie domu.