Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 26 kwietnia 2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda


Grill powodem nowotworów?


meda 10.05.2017

Coraz cieplejsza aura to początek sezonu grillowego. Pieczone kiełbasy, karkówka czy szaszłyki to dla większości podstawa udanego barbecue.


Moda to przyszła ze Stanów Zjednoczonych i na stałe wpisała się w życie Europejczyków. Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 40 procent osób powyżej 15 roku życia chętnie biesiaduje przy grillu i korzysta z zaproszeń na wspólną biesiadę. Jednak czy przyrządzone w ten sposób potrawy nie zaszkodzą zdrowiu? Czy odchudzając się można nadal smacznie spędzić weekendy majowe i czerwcowe?

Cieplejsze dni, towarzystwo najbliższych i smaczne jedzenie sprawiają, że chętnie spędzamy majowe weekendy na łonie przyrody. Ale czy grillowanie może wpłynąć na zdrowie? Jak podaje literatura medyczna, na organizm człowieka w znacznej mierze oddziałują zanieczyszczenia środowiska. Wśród nich powszechnie występującymi są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) - są to związki o udokumentowanym działaniu mutagennym i rakotwórczym, powodujące zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Jednym ze źródeł emisji związków z grupy WWA do środowiska czy żywności jest spalanie różnych substancji, począwszy od drewna, przez papierosy, po grilla.

Zbyt długi czas grillowania niekorzystnie wpływa na smak i jakość potraw. Tracą one wartości odżywcze, stają się suche i ciężkostrawne. Nie można również zapominać, że produkty, które wymagają dłuższego przygotowania, nie mogą być umieszczane bezpośrednio na ruszcie, ponieważ tłuszcz, który dostaje się do paleniska, powoduje powstanie szkodliwego dla naszego organizmu dymu.

Zioła kontra dym
- Można minimalizować wpływ tych zagrożeń poprzez używanie odpowiednich przypraw - wyjaśnia Monika Honory, holistyczny ekspert do spraw żywienia. - A więc jak już decydujemy się na małe odstępstwo od zdrowej diety, warto to zrobić ze smakiem. Dlatego kiełbaskę czy kawałek karkówki warto przyprawić kminkiem, kolendrą, imbirem, rozmarynem lub kurkumą, które to charakteryzują się właściwościami antyoksydacyjnymi, czyli są antyutleniaczami.

Jak sprawić, by mięsa były jeszcze lepsze? Należy użyć marynat zrobionych np. na bazie miodu, musztardy, octu winnego czy ketchupu. Ich przygotowanie nie jest czasochłonne i efekt może być zachwycający. Odpowiednia marynata pomaga wydobyć smak potraw, a zapach zniewala. Można również sięgnąć po farsze, które idealnie pasują do warzyw. W wersji dla wegetarian wykorzystuje się, m.in. kozi ser, a do tradycyjnego wariantu pasuje, np. mięso mielone. Do tego wszystkiego nie zapominajmy o kolorowych i chrupiących warzywach. Na wiosnę wybór jest ogromny np. bakłażany, pomidory czy cukinie doskonale nadające się na ciepłe przekąski. Można je także dodać do szaszłyków lub przygotować lekką oraz zdrową sałatkę, ale warzywa powinny gościć na stołach nie tylko od święta. Stanowią one doskonały dodatek do mięsa, jak i pomagają w uwolnieniu zawartych w nim witamin. Pomidory, papryka czy natka pietruszki idealnie pasują do mięs, które są źródłem cennego żelaza. Dodatkowo witamina C zawarta w tych warzywach, ułatwia przyswajanie tego mikroelementu przez organizm.

Zupa leczy układ pokarmowy
Innym aspektem grillowania, które może wpływać na zdrowie, jest kaloryczność spożywanych posiłków. Kilkugodzinna, zakrapiana lekkim alkoholem biesiada, może także obciążyć żołądek oraz wątrobę. Często przy smażonym mięsie pojawia się piwo, które jest bardzo kaloryczne. Osoby walczące z kilkoma nadmiernymi kilogramami powinny w sposób przemyślany podejść do sprawy przygotowania posiłków przy grillu. Z jakich produktów spożywczych nie jesteśmy w stanie zrezygnować w tym czasie? - To pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać na początku przygotowań - radzi Monika Honory. - O wiele łatwiej jest stworzyć przepisy i modyfikować je mając podstawę, czyli bazę ulubionych produktów. Dzięki temu możemy w świadomy sposób wymienić jedne produkty na inne lub zmienić postać ich przygotowania. Dlatego też proponuję, aby zamiast kiełbaski z grilla przygotować pyszną i sycącą zupę na bazie kiełbasy i boczku. Mój przepis na Cyganówkę jest dowodem na to, iż można przełamać stereotypy, a przy tym chudnąć.

Modyfikacje żywieniowe pozwalają zaspokoić apetyt i usatysfakcjonować podniebienia, nawet te najbardziej wymagające. Dość duża ilość naturalnego tłuszczu uzyskana np. z gotowanego boczku, sprawi, że nawet przez chwilę nie pomyślicie o tradycyjnej kiełbasie z grilla. Warto więc poeksperymentować w kuchni, stworzyć własne, niepowtarzalne kombinacje. Jest to świetny sposób, aby zdrowo i smacznie spędzić ten czas, nie rezygnując z przyjemności, a przy tym tracić kilogramy.

Inspiracją niech będą zupy, które coraz częściej goszczą na stołach. Dzięki swoim cennym właściwościom, między innymi takim jak oczyszczanie, nawadnianie organizmu, a także przyspieszanie przemiany materii, mogą pomóc wyregulować odpowiedni rytm pracy jelit, a także podkręcić metabolizm, który wraz z wiekiem naturalnie spowalnia. Lekkostrawna i nie ograniczona w składniki postać zup, może być stosowana przy różnych schorzeniach układu pokarmowego. Dodatkowy atutem jest to, że produkty gotowane są o wiele delikatniejsze dla żołądka, w czasie ich tworzenia nie powstają niekorzystne dla organizmu związki chemiczne.

Klimaty śródziemnomorskie na ruszcie
Weekendy majowe, szczególnie gdy są słoneczne, to zwykle czas, kiedy wiele osób po raz pierwszy wsiada na rower lub zaczyna aktywność sportową po zimowej przerwie. Dobrze jest wesprzeć swój organizm i zapewnić mu takie paliwo, które doda siły, ale jednocześnie nie obciąży układu trawiennego. Maraton na rowerze czy rolkach przestaje mieć sens, jeśli w przerwie zjemy ciężkostrawny, pełen cukru obiad. Nie warto w ten sposób niweczyć efektów, jakie uzyskamy dzięki aktywności fizycznej. Zamiast dań typu fast food czy słodyczy wybierajmy raczej drób, sałatki i desery w stylu fit.

Okazuje się, że na grillu można również eksperymentować i łączyć różne produkty. Warto być kreatywnym i ciągle poszukiwać nowych smaków. Coraz częściej na grillu znajdują się krewetki czy ryby. Jest to świetny wybór, ponieważ są one źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Inspiracje do stworzenia nowych potraw czerpane są nie tylko z rodzinnego domu, ale też z innych kuchni. Odkąd popularna stała się kuchnia śródziemnomorska, bardzo często jej elementy pojawiają się w naszych potrawach. Świetnie smakują grillowane warzywa w różnych połączeniach i są one coraz bardziej wyszukane, np. zestawiamy bakłażan z serem, pomidorem czy innymi dodatkami. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.