Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Inwestujemy w zdrowie dziewczynek - taką decyzję podjęła gmina Gogolin


kw 25.03.2009

Gmina Gogoli podjęła decyzję o sfinansowaniu w 2009 roku dla 67 dziewczynek szczepienia przeciw wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który wywołuje raka szyjki macicy.


Szczepieniem przeciwko wirusowi wysołującemu raka szyjki macicy zostaną objęte wszystkie uczennice III klasy gimnazjum w Gogolinie z rocznika 1992. Przedsięwzięcie wyceniono na 60 tys. zł. Koszt dwóch dawek pokrywa gmina Gogolin, jedną - finansują rodzice dziewczynek. Pierwsze szczepienia odbyły się 27 marca w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Gogolinie. Kolejne - miesiąc później, a ostatnie we wrześniu.

Dlaczego warto?

Każdego roku na świecie około pół miliona kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Co 2 minuty z powodu tej choroby umiera jedna z nich. W skali świata rak szyjki macicy jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem i drugim ich zabójcą. Aż 80% śmiertelnych przypadków przypada na kraje rozwijające się. W Polsce, według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów - codziennie 10 kobiet słyszy diagnozę. 5 z nich umiera. Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny, ani uwarunkowany genetycznie. To choroba, która rozwija się latami, a jest efektem zarażenia onkogennym typem wirusa HPV. Żagrożona jest każda aktywna seksualnie kobieta. Bezlesne badanie cytologiczne umożliwia wczesne wykrycie nowotworu. Jednak tylko szczepienie chroni przed zakażeniem typami wirusa HPV 16 i 18 odpowiedzialnymi za 70% przypadków raka szyjki macicy.

Łamać stereotypy?

Istnieje przekonanie, że rak szyki macicy nie dotyczy dziewczyn i młodych kobiet. Chorobą jednak jest zagrożona każda kobieta, która rozpoczęła życie seksualne. Wprawdzie na raka szyjki macicy zapadają najczęściej kobiety powyżej 40 roku życia, ale do zakażenia dochodzi najczęściej w wieku 20-30 lat. Nie jest konieczne nawet odbycie stosunku seksualnego, gdyż wystarczy kontakt ze skórą okolic narządów płciowych partnerów. Prezerwatywa zmniejsza ryzyko zakażenia, ale nie gwarantuje ochrony. Choroba najczęściej rozwija się wiele lat, a kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Dbając o profilaktykę?

Należy pamiętać, że zaszczepienie się nie zwalnia kobiet z obowiązku wykonywania regularnie badań cytologicznych. Kobiety 30-letnie i starsze, które mają trzy kolejne prawidłowe wyniki badań cytologicznych mogą robić cytologię co 3 lata. Młodsze powinny mieć wykonany wymaz raz w roku. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje populacyjne szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat, uznając je za wskazane również w wieku 13-18 lat. Wskazuje również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet starszych, nawet do 55 roku życia. Prof. Marek Spaczyński, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, powołuje się na wyniki najnowszych badań przedstawionych na spotkaniu w Mediolanie w grudniu 2008 roku. Wynika z nich, że najlepiej jest szczepić dziewczynki w wieku 12-13 lat, przy wsparciu działań na szczeblu lokalnym (szkoły, rodzina, samorządy miast i wsi, organizacje pozarządowe, zakłady pracy). Szczepionki są najbardziej efektywne przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Natomiast dojrzałe kobiety powinny decyzję o szczepieniu podjąć po rozmowie z ginekologiem. Ekspertyzy naukowe potwierdzają, że ochrona po szczepieniu przed typami 16 i 18 wirusa HPV może trwać co najmniej przez 20 lat.