Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Polacy nie piją wody - grozi im odwodnienie


27.03.2014

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia - wynika z najnowszych badań stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze".


Aż 11% zapytanych deklaruje, że w ogóle nie pije wody, a jedynie 6% badanych spożywa odpowiednią jej ilość w ciągu dnia. Większość pije tylko 3-4 szklanki, czyli około litra wody dziennie, co nie stanowi nawet połowy zalecanej przez ekspertów ilości.

Według Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności, dorosła kobieta powinna pić przynajmniej 2 litry wody na dzień, a mężczyzna - 2,5 litra. Wyniki badania pokazują, że Polacy nie stosują się do tych zaleceń, a przecież woda stanowi jeden z sześciu podstawowych składników pokarmowych.

- Jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest ogromny: zapewnia prawidłowy przebieg procesu termoregulacji i utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej - tłumaczy dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia i dietetyki, pracownik naukowy w Zakładzie Medycyny Zapobiegawczej i Higieny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (na zdjęciu). - Poprawia czynności układu moczowego, a w szczególności funkcjonowania nerek, a także odpowiada za prawidłowe działanie układu pokarmowego.
Picie odpowiednich ilości wody może również zmniejszać zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe oraz redukować różne dolegliwości, np. migreny.

Jak wynika z badania, ponad połowa z respondentów sięga po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie, co świadczy o odwodnieniu organizmu. Według ekspertów, wypicie wtedy szklanki czy nawet butelki wody duszkiem nic nie zmieni - wodę należy bowiem spożywać w mniejszych ilościach, regularnie przez cały dzień, by utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Nie zawsze jednak jest ona w zasięgu ręki lub nie ma czasu, by iść do sklepu i ją kupić. Wówczas dobrym rozwiązaniem są dystrybutory z wodą na bieżąco uzupełniane przez firmę zewnętrzną. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

- Woda to jedyny składnik odżywczy, którego brak może okazać się śmiertelny w skutkach zaledwie w ciągu kilku dni - wyjaśnia Katarzyna Okręglicka. - Długotrwałe odwodnienie organizmu prowadzi do wycieńczenia, osłabienia odporności, uszkodzenia organów wewnętrznych, a następnie śmierci. Skutki braku nawodnienia organizmu, które można szybko zauważyć, to przede wszystkim: bóle głowy, senność, zmęczenie, obniżony nastrój, gorsza sprawność umysłowa, problemy z koncentracją, mniejsza wydolność fizyczna i osłabienie apetytu.

Polacy nie tylko nie sięgają po wodę, ale przede wszystkim nie wiedzą, ile powinni jej pić. Tylko co piąty zdaje sobie sprawę, jaka jest zalecana dzienna ilość wody, tj. co najmniej 8 szklanek. 70% badanych twierdzi, że dorosły człowiek powinien spożywać od 1 do 7 szklanek wody dziennie (mniej niż 1,5 litra). Ponadto, co trzeci Polak jest przekonany, że pije wodę regularnie, ale nie przekłada się to na rzeczywistość - tylko 6% badanych faktycznie spożywa ją w zalecanej przez ekspertów ilości.