Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii


Spacer - ratunkiem po przejedzeniu


22.05.2014

Każda aktywność jest mile widziana, ale nie może być ona zbyt forsująca, szczególnie po obfitym posiłku. Po odejściu od stołu nie powinno się zaraz biegać czy pływać.


Po pierwsze, nie będziemy mieli na to energii, ponieważ wszystkie siły witalne organizmu ukierunkowane są na procesy trawienne, a po drugie możemy poczuć mdłości. Po jedzeniu powinniśmy postawić na aktywny wypoczynek, ale raczej w łagodnej postaci. To czas na rodzinne przechadzki, marsze, nordic walking czy rekreacyjną jazdę na rowerze. Pamiętajmy jednak, że jakikolwiek ruch można podjąć, co najmniej godzinę po skończonym posiłku.

Przyczyn przejedzenia może być kilka: zbyt szybkie jedzenie, kaloryczne posiłki lub duża ilość pokarmu spożyta w krótkim czasie. Oto kilka rad jak odciążyć żołądek:

  1. Na ostry, kłujący ból brzucha czy odbijanie się można zażyć krople miętowe i popić je szklanką ciepłej wody.
  2. Po spożyciu tłustego posiłku warto zjeść łyżeczkę majeranku i popić ciepłą wodą.
  3. Herbata z dziurawca, melisy czy rumianku działa rozkurczowo i łagodząco na przewód pokarmowy.
  4. Przy bólu brzucha należy położyć się, aby układ pokarmowy nie był ściśnięty i mógł prawidłowo pracować. Można też położyć na brzuch ciepły termofor, który działa rozluźniająco i wspomaga prawidłowe działanie przewodu pokarmowego.
  5. Warto przejść się na spacer. Ruch również usprawnia trawienie.

Śniadanie uznawane jest za najbardziej wartościowe w całym roku. Najważniejsze, że to jedno z nielicznych, które spożywamy w spokoju, bez pośpiechu, celebrując wspólny czas i przyprawiając go do smaku rodzinną atmosferą. Nie pozwólmy, by humor popsuło nam przejedzenie. Jedzmy z umiarem, a po południu udajmy się z rodziną na spacer.