Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 22 września 2023
Imieniny: Maury, Milany, Tomasza


Nowinki z kołyski, które pomogą Ci spokojnie spać


wir 23.05.2014

Babcie i przedstawicielki starszego pokolenia przekonują, że niemowlaczka po urodzeniu należy codziennie kąpać. Tymczasem tendencja ta uległa zdecydowanej zmianie.


W szpitalach dzieci nie są myte po porodzie, ponieważ maź płodowa, zawierająca duże stężenie przeciwciał, chroni skórę przed infekcjami, zabezpiecza przed brudem i odżywia. Dlatego jej się nie zmywa tylko czeka aż się wchłonie. Uniemożliwia rozwój drobnoustrojów, odpowiedzialna jest za odpowiednie zakwaszenie skóry oraz zapobiega jej wysuszeniu.

Gdy maluszek jest już w domu, nie musi być kąpany codziennie jak bywało dawniej. Przeprowadzone badania potwierdziły, że naturalna warstwa lipidowa ochrania dziecko przed czynnikami zewnętrznymi i dlatego kąpiel zalecana jest co drugi dzień. Za każdym razem powinno się jednak myć główkę. Po wyciągnięciu z wody należy w przegotowanej wodzie zanurzyć wacik i obmyć oczy, a następnie twarzyczkę. Do każdego oka stosujemy oddzielny gazik, aby nie przenieść ewentualnej infekcji z jednego oka do drugiego.

Niektórzy twierdzą, że przez pierwszy tydzień niemowlę nie musi być w ogóle wsadzane do wanny. Wystarczy, że jest dobrze czyszczone szmatkami. Młode mamy coraz bardziej preferują mycie pupy niemowlaka pod bieżącą wodą niż czyszczenie go nasączonymi chusteczkami i ryzykowanie, że nie usuną wszystkich odchodów.