Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Zdrowe uszy i oczy na wakacjach


27.05.2014

Każdego roku prawie 16 milionów Polaków wyjeżdża na urlop. Słoneczna pogoda sprzyja korzystaniu ze świeżego powietrza, pływaniu czy uprawianiu innych sportów.


Nie można jednak zapominać, że woda i wiatr sprzyjają infekcjom zatok, uszu i oczu. Jak przekonują eksperci z Centrum Medycznego MML, warto zadbać o profilaktykę również przed urlopem.

Pływanie a zapalenie ucha
Jednym z powszechnych schorzeń dopadających na urlopie jest zapalenie ucha zewnętrznego, czyli małżowiny usznej i przewodu słuchowego zewnętrznego. Infekcjom sprzyjają pływanie i zamaczanie ucha, woda w basenie oraz wysoka temperatura. Następnie rozwój drobnoustrojów bakterii lub grzybów powodujący ból, obrzęk, a w konsekwencji zatkanie ucha. - Ból ucha i dyskomfort podczas żucia to niepokojące objawy, które należy skonsultować z laryngologiem - podkreśla dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi. - Pamiętajmy, że nie wolno używać patyczków higienicznych, to tylko przyspiesza rozprzestrzenianie się procesu zapalnego. Jeżeli ból pojawi się podczas wakacji, musimy unikać zamoczenia ucha, czyli także kąpieli w basenie czy morzu. Dodatkowo niekorzystnie w takich sytuacjach działa lot samolotem lub nurkowanie potęgując ból.

Latanie a uraz ciśnieniowy
Osoby aktywnie uprawiające sport również muszą pamiętać o profilaktyce chorób uszu. Często są one narażone na uraz ciśnieniowy (barotrauma). Może on być wywołany np. przez silny podmuch powietrza lub dużą zmianę ciśnienia w otaczającym środowisku. Skutkuje to uszkodzeniem struktur ucha środkowego i wewnętrznego. Objawem urazu są silne bóle, zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Powinny o tym pamiętać, przede wszystkim osoby uprawiające sporty, m.in. nurkowanie, spadochroniarstwo czy baloniarstwo, jak również osoby zawodowo narażone na silne zmiany ciśnienia - piloci i osoby pracujące na wysokościach. Podobny problem związany z nagłymi zmianami ciśnienia (zaburzona borofunkcja) może również występować w zatokach.

- Uraz ciśnieniowy wymaga jak najszybszej konsultacji laryngologicznej, w trakcie której niezbędna jest ocena stanu przewodu słuchowego, błony bębenkowej oraz struktur ucha wewnętrznego - zaznacza dr Michał Michalik. - Leczenie chorób uszu wymaga zabiegu mikrochirurgicznego z zastosowaniem nowoczesnych technik mikroskopowych.

Słońce i wiatr w oczy
Nasze oczy w czasie okresu letniego również narażone są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Wiatr i słońce działają tak samo na nasze oczy jak na włosy czy skórę, powodując wysuszenie. Oko tymczasem powinno być naturalnie nawilżane i dożywiane. Jednak niekorzystne warunki klimatyczne często zaburzają te czynności.
Powszechną dolegliwością spotykaną w okresie wakacyjnym są infekcje związane z ciałem obcym w oku. Ziarenko piasku, kurz czy muszka, których oko nie może usunąć samoczynnie, są przyczyną uporczywych i męczących dolegliwości takich jak: ból, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie. Rogówka oka jest mocno unerwiona, więc tego rodzaju objawy utrzymujące się około 5-10 godzin muszą zostać skonsultowane z okulistą, pozwoli to zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.

Wysoka temperatura, niska wilgotność i częste przebywanie na powietrzu powodują również nasilenie objawów u osób cierpiących na zespół suchego oka. Często w okresie wakacyjnym osoby te skarżą się na nieustępujące bóle, uczucie piasku pod powiekami i suchość oczu.

- Oczy mogą być wrażliwe na wiatr i słońce, w przypadku nadmiernego łzawienia warto pamiętać o ochronie przed nadmiernym działaniem czynników zewnętrznych - powiedział dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu. - W trakcie wakacji nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszach i czapkach z daszkiem. To skuteczne metody chroniące nasze oczy. Z drugiej strony nadmierne łzawienie może być powodowane niedrożnością dróg łzowych. W takim wypadku często istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, który jest skuteczny, bezpieczny i szybko uwalnia pacjenta od nadmiernego łzawienia.

W czasie wakacji warto również zwrócić uwagę na to, gdzie się kąpiemy i jaka jest jakość wody. W przypadku zanieczyszczonych akwenów nie trudno o zapalenie spojówek, które wymaga szybkiej interwencji.