Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii


Ćwiczenia dla mam i powrót do kondycji


meda 29.05.2014

Po urodzeniu dziecka wiele mam ze strachem patrzy w lustro. Sylwetka zmieniła się, ale to nie znaczy, że szybko nie wróci się do stanu sprzed ciąży.


Aktywność fizyczna w okresie karmienia piersią powoduje lepsze ukrwienie klatki piersiowej, a tym samym pobudza laktację. Warto zatem wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Pozwolą one na szybki powrót do formy sprzed ciąży.

Najważniejsze zasady, aby szybko stracić zbędne kilogramy:

  • Ćwicz mięśnie Kegla trzy razy dziennie po 10 powtórzeń. Możesz to robić już w pierwszej dobie po porodzie, jeśli rodziłaś siłami natury. Ćwiczenia te zmniejszają ryzyko nietrzymania moczu i przyspieszają „powrót brzucha” do stanu sprzed ciąży. Jeśli jesteś po cesarskim cięciu, powinnaś poradzić się lekarza, kiedy możesz zacząć ćwiczyć.
  • Nie przesadzaj z aktywnością, ewentualne zakwasy będą zakwaszać pokarm.
  • Wychodź na spacery i dotleniaj się. Pozwoli to zniwelować zmęczenie. Słoneczna aura sprzyja lepszemu samopoczuciu. Dotleniasz siebie i swojego malca.
  • Angażuj dzieci do zabawy. Ich noszenie to też aktywność. Twoje dziecko może uczestniczyć we wspólnych ćwiczeniach, które was wzmocnią fizycznie.
  • Po połogu, stopniowo do spacerów dokładaj inne ćwiczenia np. pilates i ćwiczenia wzmacniające (przysiady, uniesienia ramion, brzuszki, wypady). Dobrym rozwiązaniem jest kupienie płytki DVD z ćwiczeniami i wykonywanie zadań z instruktorem. Dzięki temu będzie cię to mobilizować do większego wysiłku.
  • Przez 6 tygodni po porodzie nie wykonuj klasycznych brzuszków.