Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Środa, 17 lipca 2024
Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny


Dzieci w Polsce nie piją wody


meda 25.06.2014

Nie uczymy dzieci picia wody i nie wiemy, ile jej spożywają w ciągu dnia ? wynika z najnowszego badania PBS dla Stowarzyszenia ?Woda w Domu i w Biurze?.


Warto jednak to zmienić, bo woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i prawidłowy rozwój młodego organizmu. Jak przekonać dziecko do picia wody i kształtować zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat?

27% dzieci pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie niewystarczająca ilość dla funkcjonowania młodego organizmu - alarmują eksperci. - Rodzice po prostu nie doceniają wody i nie wiedzą, jak ważna jest dla najmłodszych oraz jaki ma korzystny wpływ na ich rozwój - tłumaczy dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia. - Nie są też świadomi zagrożeń wynikających z braku odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka. Niedobory wody mogą powodować bóle głowy, ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i problemy z koncentracją uwagi, czujnością i pamięcią krótkotrwałą, co może wpływać choćby na wyniki w nauce i zachowanie dziecka w szkole.

Zdaniem 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe, co potwierdza niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych. Co więcej wraz ze wzrostem statusu majątkowego rośnie spożycie napojów słodzonych u dzieci, maleje zaś wody. Aż 10,9% najzamożniejszych badanych zadeklarowało, że ich dziecko nie pije wody w ogóle. Rodzice nie wiedzą lub zapominają o tym, że cukry zawarte w sokach i innych napojach słodzonych, np. kompotach, pobudzają pragnienie, zamiast je gasić, wzmagają apetyt i powodują senność. Ponadto spożywanie dużych ilości takich napojów może prowadzić do nadwagi lub otyłości u kilku czy kilkunastoletnich dzieci, dlatego rodzice powinni kontrolować, co pije ich dziecko, i uczyć je zdrowych nawyków od małego. Jednak jak pokazują wyniki badania co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego pociecha w ciągu dnia. Nie znają również zalecanych przez ekspertów norm. - Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już od 7. roku życia te rekomendowane ilości są takie same dla dzieci, jak dla dorosłych - dodaje dr inż. Katarzyna Okręglicka.

Jak zatem nauczyć dzieci picia wody? Oto 5 wskazówek:

  1. Dawaj dobry przykład: bądź wzorem do naśladowania. Dzieci obserwują dorosłych i powielają ich zachowania. Zatem jeśli będziesz pić często wodę, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko przejmie twój nawyk.
  2. Zachęcaj do picia wody: gdy dziecko prosi o coś do picia, zawsze podawaj mu wodę. Tym samym nauczysz je, że to najlepszy napój, który skutecznie gasi pragnienie.
  3. Spraw, by woda była atrakcyjna: dodaj do niej np. plasterek cytryny lub kawałki owoców. Możesz też kupić kolorowe kubki z wizerunkiem ulubionych postaci z kreskówek dziecka lub barwne słomki w zabawnych kształtach. W ten sposób chętniej będzie piło wodę.
  4. Postaw dystrybutor wody w kuchni: dzięki niemu Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie nalać wodę do kubka. Możliwość wykonywania „dorosłej” czynności sprawi, że pociecha chętniej zacznie sięgać po wodę.
  5. Rozmawiaj o wodzie: dzieci są ciekawe świata i chętnie chłoną wiedzę. Opowiedz swojej pociesze w ciekawy i przystępny sposób, jak woda wpływa nie tylko na jego organizm, ale też na otoczenie, np. środowisko. Oswoisz ją w ten sposób, że woda to coś dobrego, co ma zbawienny wpływ na nasze życie.