Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Mali Opolanie boją się dentysty


meda 04.09.2014

Najmłodsi unikają stomatologów jak ognia. Za to nie unika ich próchnica. Mają tak zniszczone zęby, że w przyszłości.


Aż 80 procent polskich uczniów w wieku 6-12 lat i aż 84 procent w wieku 5-9 lat ma problemy z próchnicą - wynika z raportu Ipsos, przygotowanego na podstawie wyników z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych wśród dzieci ze szkół podstawowych, zrealizowanych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. 8 procent dzieci w wieku szkolnym i aż 1/3 w wieku 5-6 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty.

Akcję profilaktyczną prowadzono wśród 5805 dzieci ze szkół podstawowych na terenie 5 województw: opolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili około 47 000 lekcji w szkołach podstawowych na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Wyniki monitoringu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia są bardzo zbliżone do raportu Ipsos, według którego 80 procent dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę i średnio 3-4 zęby z próchnicą, a 40 procent dzieci wypełnienia w zębach stałych.

Do rozważenia jest model tzw. dentobusów, mobilnych gabinetów dentystycznych, funkcjonujących w wielu krajach na świecie oraz w krajach Unii Europejskiej, których wprowadzanie w Polsce zaproponowałam już w 2008 roku - mówi prof. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej. - Dane pokazują też, że próchnica częściej dotyka chłopców (82 procent) niż dziewczynki (78 procent), a problem ten jest poważniejszy na wsiach (88 procent) niż w ośrodkach miejskich (79 procent). W województwie opolskim prawie 86 procent dzieci w wieku 6-12 lat ma próchnicę i jest to najwyższy odsetek spośród przebadanych województw.

W województwie opolskim 82 procent dzieci przynajmniej raz w roku odwiedza lekarza stomatologa, a 18 procent w ogóle nie zagląda do gabinetu dentystycznego. - Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której dziecko biorące udział w akcji po raz pierwszy w swoim życiu ma styczność z lekarzem dentystą. A niestety, mieliśmy takie przypadki podczas realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” - mówi prof. med. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Wyniki badania niestety potwierdziły, że co czwarty uczeń szkoły podstawowej, a w przypadku chłopców nawet co trzeci, szczotkuje zęby tylko raz dziennie. A 43 procent dzieci w ogóle nie korzysta z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej. W województwie opolskim z dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej korzysta 61 procent dzieci w wieku 6-12 lat (około 44 procent dzieci używa bezcukrowej gumy do żucia, 1/3 korzysta z płynów do płukania jamy ustnej, a około 9 procent sięga po nici dentystyczne.