Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Piątek, 24 maja 2024
Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny


Życie musi być pełne ruchu


14.09.2014

Według Europejskiego Raportu Zdrowia jedynie nieco ponad 20% chłopców i tylko 10% dziewcząt w Polsce przyznaje, że codziennie uprawia sport.


Jednocześnie badania Głównego Urzędu Statystycznego odnośnie form spędzania wolnego czasu pokazują, że aż 87% ankietowanych w wieku powyżej 16 roku życia codziennie ogląda telewizję (od 1 do ponad 4 godzin). Takie nawyki mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Z drugiej strony Polacy stają się coraz bardziej świadomi konieczności dbania o zdrowie i jakość życia. Niedawno opublikowane badania TNS OBOP wskazują m.in. że Polacy cieszący się najlepszym samopoczuciem uprawiają sport 2-3 razy w tygodniu. Co piąty dorosły Polak (19%) deklaruje, że każdego dnia uprawia sport. Dane te świadczą o wzrastającej świadomości w zakresie zdrowego stylu życia, nadal jednak konieczne jest dalsze promowanie aktywności fizycznej.

Ważna zarówno ilość jak i jakość
Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych wrodzonych potrzeb człowieka i powinna być nieodłącznym elementem codziennego życia. Sprzyja ona rozwojowi organizmu, zachowaniu zdrowia i podnoszeniu sprawności fizycznej we wszystkich okresach życia. Wakacje są dobrym momentem, aby aktywnie spędzać czas z całą rodziną. Ważna jest zarówno częstotliwość podejmowania wysiłku fizycznego, jak i jego intensywność oraz czas trwania.

Dostrzegając rolę ruchu w zachowaniu dobrego stanu zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia wydała rekomendacje dotyczące zalecanego poziomu aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych. Dzieci i młodzież w wieku 5-17 lat powinny mieć codziennie przynajmniej 60 minut ruchu o umiarkowanej lub dużej intensywności. Jako podstawa zalecane są przede wszystkim ćwiczenia aerobowe - zwiększające wytrzymałość, ale co najmniej 3 razy w tygodniu powinny również wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie. W przypadku osób w wieku 18-64 lat rekomendowane jest co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Powinny być to przede wszystkim ćwiczenia zwiększające wytrzymałość, jednak przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się również wykonywać ćwiczenia wzmacniające, angażujące główne partie mięśni.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak sprawić, żeby młodzi ludzie już od wczesnych lat życia dbali o swoją aktywność fizyczną? - Ważne jest rodzinne spędzanie czasu - mówi Monika Mrozowska, aktorka oraz ambasadorka programu „Trzymaj formę”. - Jeżeli nasze dzieci widzą, że my, rodzice ruszamy się, to one też mają ochotę coś zrobić. Dlatego warto wykorzystać każdą codzienną okazję do wspólnego ruchu, aby ukształtować późniejsze prawidłowe nawyki u malców. Moja starsza córka widząc, jak inne dzieci próbują swoich sił w jeździe na rolkach, zapytała, czy i ona nie mogłaby spróbować. Zapisałam ją na ćwiczenia i świetnie dawała sobie radę, również dlatego, że była między rówieśnikami i wspólnie się motywowali. Sport to też zabawa i przyjemność.

W czasie wakacji wolny czas można spędzać na pływaniu, jeżdżeniu na rolkach, rowerze lub na hulajnodze, graniu w siatkówkę, kometkę, grze w ringo. Coraz popularniejsze jest wspólne bieganie. Dzieci nadal uwielbiają berka, chowanego, skakankę czy grę w gumę. Pomysłów może być wiele - najważniejsze, aby dorosłym chciało się wspólnie spędzać czas ze swoimi pociechami.