Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona


Jesień trudna dla ciśnieniowców


17.09.2014

Nagłe wahania temperatur, przelotne burze i upały to czynniki, które niekorzystnie wpływają na osoby z kłopotami krążeniowymi.


Choroby serca i układu krwionośnego to najczęstszy powód zgonów w Europie. Na nadciśnienie umiera 40 procent osób powyżej 65 roku życia. W Niemczech choruje aż 20 milionów ludzi. W Polsce na tę przypadłość cierpi 8,5 mln.

Po Polsce przez trzy miesiące podróżował specjalnie przystosowany TIR, w którym wszyscy chętni mogli bezpłatnie sprawdzić swoje ciśnienie tętnicze oraz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Z bezpłatnych badań skorzystało 20 084 osób. Samochód przejechał ponad 12 tys. kilometrów, odwiedzając 40 miast. Prawie 40 procent przebadanych choruje na nadciśnienie tętnicze. Niemal 90 procent z nich była otyła, a u 50 procent stwierdzono podniesiony cholesterol. Rekordowa ilość pomiarów padła w Koninie, gdzie z badań skorzystało 648 osób. Miejsce drugie i trzecie zajęły Wejherowo i Bydgoszcz, w których mobilne centrum odwiedziło kolejno 641 i 640 zainteresowanych.

Wprowadzono również badanie wieku serca, któremu poddało się prawie 1500 osób. To pierwsze akcja przeprowadzona na taką skalę w Europie. Z pomocą lekarzy, pielęgniarek oraz specjalnie przygotowanej aplikacji, organizatorzy prowadzili badanie przesiewowe, dzięki któremu Polacy mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. - Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta - mówi dr hab. Tomasz Zdrojewski, koordynator badania. - Wiedza ta w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.

Występuje ono przede wszystkim wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobrą wiadomością jest fakt, że wiek serca można obniżyć. Wystarczy zmienić dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby skutecznie leczyć, tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. Należy do tego m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

- Istotnym jest, aby pacjenci, zwłaszcza z grup ryzyka, zrozumieli konieczność wprowadzenia zmian profilaktycznych w swoim życiu - komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Pokazanie wieku serca pacjentów pozwoli w prosty sposób uświadomić wszystkim przebadanym, że nawet jeżeli nie wystąpił u nich incydent kardiologiczny, to w każdej chwili może do niego dojść. Zależy nam także na zaktualizowaniu naszej wiedzy na temat zdrowia układu sercowo-naczyniowego Polaków.

Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika bowiem, że choroby układu naczyniowo-sercowego odpowiadają za 48% zgonów w Polsce. Każdego dnia z powodu tych schorzeń umiera prawie 500 osób. Idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80. Od 140/90 zaczyna się nadciśnienie tętnicze, które należy leczyć. Większość ludzi to bagatelizuje, bo większość znajomych ma podobne wyniki, więc nie przejmują się przekroczeniem wyznaczonej przez lekarzy granicy.

Oto kilka domowych sposobów na obniżenie ciśnienia:

  • spacer codziennie przez przynajmniej 30 minut - dzięki temu następuje dokrwienie serca. Najlepiej połączyć go z 5-minutowymi przystankami, w czasie których wykonuje się głębokie oddechy,
  • ograniczenie stosowania soli, która gromadzi wodę w organizmie, a to ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ciśnienia. Należy zrezygnować m.in. ze słonych paluszków, chipsów.
  • zrezygnowanie z palenia, które powoduje wzrost ciśnienia i niepotrzebnie przyspiesza pracę serca.
  • ograniczenie spożywania drinków, które często w słoneczne dni gaszą pragnienie. Badania dowiodły, że trzy drinki pite codziennie przez kobiety, powodują u nich wzrost ciśnienia aż o 90 procent,
  • jedzenie czosnku zapobiegającego zaleganiu cholesterolu i zawężaniu tętnic. Równie dobroczynne działanie ma gorzka czekolada, składająca się z min. 70 procent kakao. Zawiera ona substancje zapobiegające skurczom naczyń krwionośnych i powstawaniu zmian miażdżycowych,
  • wzbogacenie diety w potas, co związane jest z wypłukiwaniem tego pierwiastka przez stosowanie leków moczopędnych przy nadciśnieniu. Potas znajduje się w soi, suszonych śliwkach, bananach czy pomidorach,
  • picie herbatek ziołowych z lipy, głogu i dziurawca dwa razy dziennie. Poszerzają one naczynia krwionośne, wpływając tym samym na obniżenie ciśnienia krwi.