Zdrowie w podróży
wir 15.07.2014
Egzotyczna wyprawa może być piękną i niezapomnianą przygodą, pod warunkiem, że przygotowując się do podróży nie zapomnimy o tym, co najcenniejsze - o zdrowiu. Wiele osób zapomina jak wiele zagrożeń zdrowotnych czyha na nich w regionach tropikalnych. Osoby podróżujące, zarówno daleko jak i blisko powinny odpowiednio przygotować się do wyjazdu, pamiętając o profilaktyce oraz ochronie przed chorobami, które mogą zagrażać podczas wojaży.
O czym należy pamiętać planując podróż?
Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się związane są z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają od europejskich standardów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek przed wyjazdem warto skorzystać z konsultacji u lekarza medycyny podróży, który pomoże dobrać odpowiednią profilaktykę i podpowie, jak skompletować podróżną apteczkę. Do takiej wizyty warto się przygotować i ustalić jej termin 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Na co narażeni są turyści?
Największe zagrożenia dla turystów stanowią m. in. zakażenia meningokokowe, wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B, czyli tzw. żółtaczka pokarmowa i wszczepienna oraz malaria.
Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to choroba ośrodkowego układu nerwowego wywoływana przez groźne bakterie - meningokoki. Neisseria meningitidis to grupa bakterii, które mogą wywoływać meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę (sepsę) poważnie zagrażające życiu. Przebieg choroby jest nieprzewidywalny i trudno jest ją rozpoznać we wczesnym stadium (objawy często są mylone z grypą). Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Każdego roku ponad milion osób na całym świecie zapada na zapalenie opon mózgowych wywołanych przez bakterie, w tym meningokoki.
Największe zagrożenie występuje w krajach położonych w tzw. meningitidis belt - tj. od Senegalu do Etiopii - w czasie pory suchej (od listopada do czerwca). Zwiększone ryzyko zachorowania może występować w przypadku przebywania w dużych skupiskach ludzi (z tego względu np. pielgrzymujący do Mekki w Arabii Saudyjskiej objęci są obowiązkowym szczepieniem ochronnym.)
WZW A jest chorobą występującą praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody. Stuprocentowej gwarancji ochrony nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia wystarczy umycie rąk w zainfekowanej wodzie lub spożycie jej w postaci lodu w drinku. Optymalną formą profilaktyki WZW A są szczepienia ochronne.
WZW B to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Zakażenie następuje przez krew i płyny ustrojowe m.in. podczas kontaktów seksualnych lub w wyniku zabiegów medycznych wykonanych nieprawidłowo wysterylizowanym sprzętem. Wirus wywołujący WZW B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV.
Malaria (zimnica) - to choroba przenoszona jest przez komary. Każde ukłucie niesie za sobą poważne ryzyko zachorowania. Po ukąszeniu owada pasożyty wędrują z krwią do wątroby i rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Malaria to najpowszechniejsza choroba rejonów tropikalnych, która każdego roku zabija około miliona osób na całym świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, każdego dnia na malarię umiera blisko 3 tys. dzieci.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób podróżujących
W tym roku podróżnicy mają do dyspozycji jeszcze jedno narzędzie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób będą mogli kontrolować swoje bezpieczeństwo w podróży. Opracowana dla nich została bezpłatna aplikacja VaxCompass, która generuje indywidualny kalendarz szczepień dla osób wyjeżdżających w rejony zagrożone chorobami zakaźnymi oraz malarią. Aplikacja umożliwia m.in. tworzenie kalendarza szczepień dla kilku osób jednocześnie, informuje o zagrożeniach zdrowotnych w regionie, do którego się aktualnie wybieramy oraz pomaga w odnalezieniu najbliższego punktu szczepień.