Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Wafle przekładane sercem - mogą ratować życie


jak 30.01.2015

Na sklepowych półkach znaleźć możemy chrupiące wafelki TikTak, z których dochód ze sprzedaży wspiera realizację projektu protez serca dla dzieci Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.


Wafelek TikTak to kwintesencja klasycznego, pysznego wafelka o smaku kakaowym zanurzonego w delikatnej, mlecznej czekoladzie. Zamknięty w kolorowym, radosnym opakowaniu, budzący pozytywne emocje wafelek warto mieć pod ręką, gdy nadchodzi ochota na coś słodkiego - uprzyjemni każdą popołudniową kawę i dopełni każde drugie śniadanie. Nie tylko przepysznie smakuje, ale dodatkowo dostarcza 100 procent radości z pomagania.

Wafelek TikTak to element programu "TikTak. Jestem na Tak!", którego celem jest pozyskanie funduszy na prace badawcze i realizacyjne nad pierwszą w Polsce (a drugą na świecie!) rodziną protez serca dla dzieci oraz zwiększenie świadomości i zmianę klimatu społecznego wokół zagadnień związanych z transplantologią jako metodą ratowania życia. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii w Zabrzu od ponad dwudziestu lat realizuje misję wspierania i rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzania do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca. Priorytetowym zadaniem Fundacji jest stworzenie rodziny protez serca dla dzieci, które cierpią na ostrą niewydolność tego narządu. Ich zadaniem ma być podtrzymanie pracy chorego organu w czasie oczekiwania na transplantację, z możliwością uniknięcia przeszczepu, jeśli odciążone, chore serce zregeneruje się w takim stopniu, by skomplikowana operacja nie była konieczna.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu fundacji oraz jej przyjaciół w ostatniej, niezwykle zaawansowanej fazie jest już polska proteza serca przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym o masie ciała 20-40 kg. Chwila, w której nasza rodzima proteza serca ratować będzie życie chorych dzieci jest już coraz bliżej. Naukowcy z Fundacji zamierzają w najbliższym czasie skonstruować także protezy serca dla dzieci o wadze 10-20 kg i 5-10 kg.

Każdy z nas może włączyć się w program "TikTak. Jestem na Tak!", wystarczy robiąc zakupy sięgnąć po produkty z logo TikTak wśród nich znajduje się m.in. smakowity wafelek w czekoladzie TikTak.