Jak przeżyć imprezę, czyli co jeść, a czego unikać
wir 25.01.2015
Przede wszystkim należy unikać produktów z surowym mięsem, jak np. tatara, surowych ryb (sushi), dań na bazie surowych jajek (tiramisu), które od kilku godzin leżą na półmiskach. Głodzenie się cały dzień, aby podczas imprezy skosztować wszystkich smakołyków, grozi silną niestrawnością i bólem brzucha. Podczas zabawy nie powinno się mieszać wyrobów wytrawnych, jak wędliny, sałatki, koreczki ze słodkimi ciastami i deserami. Takich „niebezpiecznych związków", czyli niewłaściwe zestawionych ze sobą produktów powinno się unikać. Istnieją grupy pokarmów, których nie należy łączyć. Najczęściej spotykane nieprawidłowe połączenia to np. połączenie białek z węglowodanami (np. mięso z ziemniakami bez dodatku warzyw), do tego słodkie ciasta z tłustymi kremami (połączenie cukrów prostych z tłuszczami). Zabójcze dla organizmu jest również połączenie słodkiego z solą i węglowodanami. Wszystkie te składniki mają paluszki czy krakersy.
Konsekwencje niewłaściwego zestawienia produktów możemy odczuć niemal natychmiastowo, np. w postaci zgagi, nieprzyjemnego odbijania się po posiłku czy bólu brzucha. Jeśli chcemy, by żołądek w trakcie spotkania nie przypominał o sobie zbyt często, należy pamiętać, że nieprzyjemne uczucie pieczenia w żołądku lub przełyku zazwyczaj występuje po przejedzeniu, spożyciu zbyt tłustych potraw (zwłaszcza smażonych), często także ostro doprawionych lub nadmiernie bogatych w węglowodany. Aby objawy nieprzyjemnej zgagi nie przeszkadzały w zabawie warto ograniczyć w menu takie produkty jak:
A co zrobić, gdy dopada zgaga i ból brzucha. Są na to jakieś szybkie sposoby?
Sprawdzone metody to wypicie szklanki mleka, napój z siemienia lnianego lub rozpuszczanie w szklance wody pół łyżeczki sody oczyszczonej.
Na nagły ból brzucha ukojenie przyniosą herbatka z rumianku, dziurawca, kopru włoskiego, a po spożyciu ciężkostrawnego i tłustego posiłku ulgę przyniesie łyżka suszonego majeranku popita szklanką ciepłej wody.