Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 24 lutego 2024
Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja


Twoje badania - nadkrzepliwość krwi


leka 24.02.2015

Często otrzymujemy badania, ale nie wiemy, co oznaczają dziwne skróty. Czasami sami chcemy sprawdzić to, co nas niepokoi, ale trudno się zdecydować, co zlecić.


Badania na nadkrzepliwość krwi służą do oceny powstawania zakrzepów i zatorów. Najczęściej problemy te występują przy zakrzepicy żył kończyn dolnych, zatorze płucnym, udarze niedokrwiennym mózgu, zawale mięśnia sercowego. Czasami również w tętnicach kończyn dolnych lub górnych, naczyniach narządów wewnętrznych (wątroba, nerki) czy w oku.

Zaburzenia najczęściej są niebezpieczne dla osób, które miały kłopot z nadkrzepliwością już w młodym wieku lub też choroba zakrzepowo-zatorowa dotknęła kogoś z ich najbliższej rodziny.

Żeby sprawdzić nadkrzepliwość należy wykonać badania:

  • antytrombina III, białko C, białko S - obniżony poziom tych białek wskazuje na tendencję do nadkrzepliwości
  • czynnik V Leiden i mutacja 20210 G-A genu protrombiny - badania genetyczne wskażą, czy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania
  • przeciwciała przeciw beta2glikoproteinie-I i antykardiolipinowe w klasach IgG i IgM oraz antykoagulant toczniowy - poziom przeciwciał wskaże najczęstszą przyczynę nabytej nadkrzepliwości krwi oraz nawracające niepowodzenia w utrzymaniu ciąży.