Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona


Sen najlepszy na zmęczenie


14.04.2015

Międzynarodowy Dzień Snu to dzień, w którym można zastanowić się nad tym, w jaki sposób spędzamy ponad 1/3 naszego życia.


Można by zapytać, czy jest sens zastanawiać się nad taką banalną czynnością jaką jest spanie. Wszak każdy musi śpać. Okresowo zdarzają się problemy z bezsennością, ale samo spanie jest czymś tak naturalnym i mimowolnym, że wydaje się, iż nie wymaga refleksji. Czy na pewno?

Większość marginalizuje znaczenie snu. W pogoni za sukcesem, przytłoczeni obowiązkami śpimy coraz krócej. Jeszcze w latach 40. XX wieku przesypialiśmy średnio 8 godzin. Obecnie przeznaczamy na to jedynie około 6 godzin - czyli znacznie poniżej określonego minimum (od 7 do 9 godzin). Nie pozostaje to bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy postulują nawet na łamach magazynu „Sleep”, by dzień pracy rozpoczynał się o godz. 10.00. Miałoby to zwiększyć efektywność pracowników i obniżyć liczbę wypadków w pracy i na drodze.

Sztuczne źródła światła sprawiły, że ciemność nigdy nie zapada, a my możemy prowadzić naszą nocną aktywność. To dobrodziejstwo stało się jednocześnie źródłem wielu problemów.

Paul R. Martin w książce „Liczenie baranów” przytaczając dane z Wielkiej Brytanii zwraca uwagę na to, że niewyspani kierowcy powodują więcej wypadków drogowych niż kierowcy pod wpływem alkoholu. Niedobór snu może być przyczyną problemów z układem krążenia, układem immunologicznym, powodować cukrzycę, demencję, depresję czy udar. Skutkuje zaburzeniami równowagi hormonalnej i otyłością, zmniejsza odporność, prowadzi do zaburzeń żołądkowo-jelitowych i spadku libido.

Potrzebny jest ogólnokrajowy program profilaktyczny, który zwracałby uwagę na to, że nie można marginalizować snu. Zachęcałby do tego, aby poświęcać na sen odpowiednią ilość czasu - podobnie jak np. programy, które zachęcają do mycia zębów przez odpowiednio długi czas czy do codziennego czytania dzieciom. Odpowiedni sen jest elementem higieny psychicznej. Sen niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. regeneruje organizm, poprawia pamięć i zdolność uczenia się. Nie można postrzegać go jako marnotrawstwo czasu, zło konieczne, ale jako źródło wielu możliwości.

Ile czasu powinniśmy poświęcać na sen?
Według ekspertów z Narodowej Fundacji Snu w USA, którzy zebrali się na początku tego roku na sen powinno się przeznaczyć:
Małe dzieci (1-2 lat): 11-14 godzin
Przedszkolaki (3-5 lat): 10-13 godzin
Dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat): 9-11 godzin
Nastolatki (14-17 lat): 8-10 godzin
Młodzież (18-25 lat): 7-9 godzin
Dorośli (26-64 lat): 7-9 godzin
Starsze osoby (65+): 7-8 godzin