Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 21 września 2023
Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Choroby zatok mogą zrujnować życie


20.05.2015

Ponad połowa przypadków zapalenia zatok przynosowych to wynik zaniedbanego przeziębienia. Wiosna to czas nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych.


Nie warto ich lekceważyć, ponieważ nieleczone lub niewłaściwie zdiagnozowane przeziębienie może prowadzić do rozwinięcia się procesu zapalnego w zatokach przynosowych. Najbardziej uciążliwym objawem tej dolegliwości są dokuczliwe bóle, na które cierpi co siódmy Polak. Jak wynika z badań, aż u 52 procent cierpiących na bóle zatok, ból wystąpił bezpośrednio po przebytym przeziębieniu.

Czym jest przeziębienie?
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, która obejmuje nos, gardło, czasami krtań. Powodują ją wirusy (np. rhinowirusy, coronawirusy, wirusy grypy i paragrypy oraz inne) przenoszone drogą kropelkową poprzez kichanie i kaszel oraz w trakcie bezpośredniego kontaktu z chorym. Osoby osłabione i przemęczone z powodu nadmiaru pracy lub stresu są bardziej podatne na zachorowanie, dlatego w ramach profilaktyki warto zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Proste zabiegi higieniczne oraz właściwe zachowania zmniejszą rozprzestrzenianie się wirusów poprzez kontakt fizyczny, zapobiegając tym samym rozprzestrzenianiu zakażenia.

Gdy jednak zachorujemy, nie wolno bagatelizować zwykłego przeziębienia. Nieleczone lub niewłaściwie leczone infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Przeziębienie, któremu towarzyszy niedrożność nosa, to jedna z najczęstszych przyczyn wystąpienia dolegliwości bólowych zatok.

Jeśli silne bóle głowy pojawiają się w okolicach czoła, oczu, u nasady nosa i nasilają się przy pochylaniu, zmianach pogody, towarzyszy im niedrożność nosa czy też wydzielina z nosa. Może dojść nawet do zaburzenia węchu. Jeśli przestajemy czuć otaczające zapachy, to z dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać zapalenie zatok przynosowych. Nie leczony katar może więc prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Jak dochodzi do zapalenia zatok przynosowych?
Proces zapalny toczący się pierwotnie w błonie śluzowej nosa przyczynia się do obrzęku błony śluzowej i zatkania ujścia zatok. W wyniku tego unieruchomiona wydzielina wraz z powietrzem w zatkanej zatoce powoduje ucisk - efektem jest intensywny ból. Upośledzenie drożności nosa jest podstawowym czynnikiem predysponującym do wystąpienia powikłań choroby przeziębieniowej - zapaleń zatok przynosowych. Z tego powodu w leczeniu przeziębienia ważne jest przywrócenie drożności nosa i ujść zatok przynosowych. Ostre zapalenie zatok, gdy jest zbyt późno lub niewłaściwie leczone może bowiem przejść w fazę przewlekłą i trwać przez wiele miesięcy.

- W okresie wiosennym każdy z nas zapada na przeziębienie, nawet jeśli nie idzie z nim do lekarza - wyjaśnia lekarz Piotr Rapiejko z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie. - Co najmniej 4-6 razy w roku jesteśmy przeziębieni. Jeśli zbagatelizujemy objawy, odpowiednio wcześnie nie podejmiemy właściwego leczenia, możemy doprowadzić do zamknięcia ujść zatok, a tym samym do warunków sprzyjających nadkażeniu bakteryjnemu.

Zatoki bardzo bolą
Poza niedrożnością nosa, wydzieliną z nosa oraz zaburzeniem węchu, bardzo charakterystycznym objawem pozwalającym na zlokalizowanie procesu zapalnego jest ból. Lokalizacja bólu zatok zależy od tego, która zatoka zajęta jest procesem zapalnym.

Zazwyczaj obejmuje on okolice czoła, oczu, nasady nosa. Nasila się przy pochylaniu, zmianie pozycji ciała, podczas wysiłku fizycznego lub przy zmianie pogody. Promieniuje na całą twarz, daje uczucie rozpierania, przez co często jest mylony z migreną.

Leczenie przeziębienia
Zapalenie zatok o łagodnym przebiegu określane jest jako przeziębienie. Leczenie zapalenia zatok o łagodnym nasileniu, czyli przeziębienia jest objawowe. Z uwagi na znaczną ilość typów wirusów mogących wywoływać przeziębienie na obecnym etapie wiedzy nie jest możliwe stworzenie idealnej szczepionki. W codziennej praktyce najczęściej stosowane są preparaty złożone zawierające w swoim składzie leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, udrażniające nos i łagodzące kaszel.

Ponieważ niedrożność nosa może prowadzić nie tylko do rozwinięcia się procesu zapalnego w zatokach przynosowych ale także do ostrego zapalenia ucha środkowego należy zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych powikłań. W tym celu można zastosować preparaty zawierające w swym składzie leki zmniejszające obrzęk i przekrwienie błon śluzowych, które pomagają utrzymać prawidłową drożność nosa
i ujść zatok oraz leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Powikłania zapalenia zatok przynosowych
Zapalenie zatok przynosowych to groźna choroba, której nie wolno lekceważyć. Ze względu na to, że zatoki znajdują się w bliskim sąsiedztwie narządu wzroku i mózgu, powikłania mogą być szczególnie niebezpieczne. Do najpoważniejszych należą powikłania oczodołowe i oczne, jak np. obrzęk powiek, ropień podokostnowy i ropień oczodołu, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego oraz powikłania wewnątrzczaszkowe. Do najniebezpieczniejszych należy: zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu.
am

Pomoc na katar, który szkodzi nie tylko urodzie
Czerwony nos, spierzchnięte usta, podpuchnięta twarz - po kilku dniach kataru trzeba prostych zabiegów kosmetycznych, by twarz znów wyglądała zdrowo.

- Wysuszone, zaczerwienione i bolesne skrzydełka nosa najlepiej smarować maścią witaminową, np. z witaminą A lub kremami z dodatkiem wazeliny. Świetnie działa również wyciśnięta z kapsułki witamina E, która ma oleistą konsystencję. Należy nią posmarować obolały nos.

- Na spierzchnięte usta przyda się słodki okład. Idealnym rozwiązaniem jest rozprowadzenie na wargach trochę miodu i pozostawieni go na 5-10 minut. Pomoże w tym też bezbarwna nawilżająca pomadka do warg, np. z echinaceą, która ochroni również przed opryszczką.

- Najważniejsze jednak, aby poleżeć w łóżku, jeśli kiepsko się czujemy. To bardzo dobre lekarstwo, które naturalnie niszczy bakterie i wirusy.

- Preparat, który zdezynfekuje i nawilży śluzówkę nosa można kupić bez recepty w każdej aptece. Pomoże również ciepły wywar z kory dębowej wdychany przez nos. Jedną łyżeczkę kory należy zalać dwoma litrami wrzącej wody i gotować przez pół godziny. Gotowy jest po przecedzeniu przez gęste sitko.