Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Sobota, 13 kwietnia 2024
Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy


Wątroba pod szczególną ochroną


meda 25.06.2015

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B to choroby zakaźne, które występują na całym świecie i stanowią poważne zagrożenie zdrowotne dla milionów ludzi.


Dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na temat tych chorób i świadomość, że dzięki szczepieniom ochronnym możemy uniknąć zakażenia. Wirus HBV - drugi, najważniejszy po tytoniu czynnik rakotwórczy.

- O tym, że choruję na wirusowe zapalenie wątroby typu B dowiedziałem się we wrześniu 2010 roku - mówi Pan Gerard Wiśniewski, podopieczny Fundacji Gwiazda Nadziei. - Do tego czasu nic nie wskazywało na to, że jestem zakażony. Na podstawie wyników badań uznano, że szkody jakich dokonał wirus powstały w przeciągu 10, a może nawet 15 lat.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wywoływane przez wirus HBV, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Następstwem choroby mogą być zakażenie przewlekłe, marskość lub pierwotny rak wątroby. Jak wskazują badania, wirus HBV może być przyczyną nawet 80 procent przypadków rozwoju raka wątrobowokomórkowego, co zgodnie z WHO czyni go drugim, najważniejszym po tytoniu, czynnikiem rakotwórczym.

W połowie przypadków choroba może nie dawać objawów. - Można być chorym na WZW B i o tym nie wiedzieć - tłumaczy docent Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii
w Białymstoku. - Prawda jest taka, ze większość przypadków zakażeń wykrywamy przypadkowo. Czy to przy okazji badań kontrolnych, czy też pobytu w szpitalu z innych przyczyn, czy też przy okazji oddawania krwi. Tak więc większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zakażona.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia
Wirus przenosi się w wyniku naruszenia ciągłości tkanek - skóry lub błony śluzowej. Do zakażenia wystarczy już niewielka ilość krwi, nawet mniej niż jedna kropla, ponieważ wirus HBV znajduje się w niej w wysokim stężeniu. Wirus jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Sytuacje, w których może dojść do zakażenia dotyczą zarówno zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, takich jak tatuowanie, zabiegi fryzjerskie, kosmetyczne lub stomatologiczne, wykonywane skażonym sprzętem. Wirus przenosi się również drogą kontaktu seksualnego.

Skuteczna profilaktyka
Skuteczną i sprawdzoną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia ochronne. Odkąd w 1982 roku wprowadzono szczepionkę na WZW B, na całym świecie podano już ponad miliard jej dawek. Ma ona wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności. Wszystkie osoby dotychczas nie objęte szczepieniem, a przede wszystkim urodzone przed 1994 roku - wtedy właśnie wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko WZW typu B wśród niemowląt - oraz te, które nie były szczepione w 14. roku życia (od 2000 roku) ani jako pacjenci grup ryzyka, w ramach profilaktyki WZW typu B powinny rozważyć szczepienie.

Szczepienie jest szczególnie zalecane osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub osobom, które mają kontakty seksualne z nieznanymi partnerami. Wirusem zagrożone są również osoby przewlekle chore o wysokim ryzyku zakażenia, mające choroby związane z niedoborem odporności, w tym leczone immunosupresyjnie, chorzy z cukrzycą oraz pacjenci dializowani.

- Bardzo potrzebne są akcje informujące społeczeństwo i podnoszące świadomość na temat wirusowych zapaleń wątroby, dróg zakażenia oraz możliwości profilaktyki i szczepień - podsumowuje Gerard Wiśniewski. - Tym bardziej, że wiele osób nie wie, że choruje i nieświadomie zakaża innych. Dlatego warto sprawdzić, czy nie jest się zakażonym, przebadać się i zaszczepić.

Niestety nie ma obecnie terapii umożliwiającej skuteczne i całkowite pozbycie się wirusa WZW typu B z organizmu osoby zakażonej. Przy obecnym stanie wiedzy nie jest możliwe kompletne usunięcie wirusa z organizmu, ponieważ pozostaje on w małych ilościach w zakażonych komórkach wątrobowych, nawet jeżeli jest niewykrywalny we krwi.

WZW typu A - profilaktyka zalecana szczególnie turystom
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane potocznie przez pacjentów „żółtaczką pokarmową” lub „chorobą brudnych rąk, wywoływane jest przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na WZW typu A, spożycie skażonej wirusem żywności lub wody, nawet w postaci kostki lodu w napoju czy podczas mycia zębów przy użyciu wody z kranu. Szczepienie zalecane jest szczególnie osobom nieuodpornionym, które wybierają się do krajów tropikalnych lub o złym stanie sanitarnym i higienicznym, nawet jeżeli planują pobyt w hotelu o wysokim standardzie.
am

FAKTY - WZW typu A

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) to choroba wywoływana przez wirusa HAV
 • WZW A nazywane jest potocznie przez pacjentów "żółtaczką pokarmową" lub "chorobą brudnych rąk"
 • Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą na WZW typu A, spożycie skażonej wirusem żywności lub wody, bądź poprzez kontakty seksualne
 • Na ryzyko zakażenia HAV najbardziej narażeni są turyści podróżujący do regionów o złym stanie sanitarnym i higienicznym, m.in. krajów Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej i Środkowej, nawet jeżeli planują pobyt w hotelu o wysokim standardzie
 • Szacuje się, że każdego roku dochodzi do 1,4 miliona zakażeń wirusem HAV w skali globalnej
 • Najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne
 • Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu A obejmuje dwie dawki: pierwszą podaje się w dowolnym terminie, a kolejną po upływie 6-12 miesięcy od pierwszej)

FAKTY - WZW typu B

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B), nazywane potocznie przez pacjentów „żółtaczką wszczepienną”, wywoływane jest przez wirusa HBV
 • Wirus HBV przenosi się w wyniku naruszenia ciągłości tkanek. Do zakażenia wystarczy już niewielka ilość krwi, ponieważ wirus HBV znajduje się w niej w wysokim stężeniu
 • HBV jest do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV
 • Zakażenie wirusem HBV powoduje ostre WZW typu B, które może przechodzić w zapalenie przewlekłe.
 • U pacjentów przewlekle chorych mogą natomiast wystąpić takie powikłania, jak: marskość wątroby czy rak wątrobowo komórkowy
 • Wirus HBV jest przyczyną rozwoju 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego, zgodnie z WHO jest to drugi, najważniejszy po tytoniu czynnik rakotwórczy
 • Szacuje się, że 350 milionów ludzi na świecie jest nosicielami wirusa HBV
 • Skuteczną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia
 • Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B składa się z trzech dawek - pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą po upływie 1 miesiąca, natomiast trzecią po upływie pół roku od przyjęcia pierwszej dawki.