Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 23 czerwca 2024
Imieniny: Albina, Wandy, Zenona


Kac atakuje bez skrupułów


kk 26.07.2015

Każdy w pewnym momencie musi na swojej drodze spotkać tzw. kaca. Szczególnie dotkliwy jest po nocy sylwestrowej, urodzinach, zabawie karnawałowej czy rodzinnej imprezie.


To reakcja organizmu na zbyt duże spożycie alkoholu. Naukowcy twierdzą, że odpowiedzialny jest za niego aldehyd octowy, który powstaje w czasie rozkładu alkoholu. Inni twierdzą, że winny jest hormon wydzielany na skutek odwodnienia organizmu.

Każda dziedzina życia robi duże postępy i w tej również odnotowano spore rewolucje. Nie jesteśmy już zdani na całodzienne leżenie w łóżku i czekanie aż sufit wreszcie się zatrzyma, a my będziemy mogli bez większych kłopotów przyjąć inną pozycję niż horyzontalną.

Oto nowinki z pamiętników naszych babć, szalonych zielarek oraz specjalistów od kaca rodem z XXI wieku.

  • Jeśli mamy dostęp do sauny, to jest w stanie zadziałać cuda, szczególnie druga faza polegająca na chłodzeniu. Jeżeli dysponujemy jedynie własną łazienką, to skórę z toksyn oczyści prysznic, który powinien być zimny.
  • Różne rodzaje koktajli, które testowały już tysiące osób. Jednym z nich jest napój z dwóch zmiksowanych jajek, dwóch łyżeczek cukru, dwóch łyżeczek serka homogenizowanego i dodatku śmietany. Cuda czyni koktajl z soku pomidorowego zmieszanego w równej proporcji z sokiem z kiszonej kapusty i łyżeczką mielonego kminku. Podobne działanie ma napój pomidorowy z żółtkiem, szczyptą soli, pieprzu i keczupu. Do 2/3 szklanki soku pomidorowego dodać 2 łyżki śmietany, 1 jajko, sól, pieprz i gałkę muszkatołową.
  • Na śniadanie najlepsza jest jajecznica i pieczywo wieloziarniste posmarowane miodem. Na deser jabłko lub grejpfrut.
  • Soki warzywne, np. pomidorowy, owocowe - najlepsze z truskawek, pomarańczy, cytryn i bananów, woda mineralna niegazowana lub kawa z dużą ilością mleka. Pomoże też kawa z cytryną, herbata z miętą, imbirem - wszystko, aby nawodnić organizm.
  • Kwaśna zupa, np. żurek, kwaśnica, kapuśniak, ogórkowa. Idealny będzie również sok z kapusty czy też ogórków kiszonych. Pomoże talerz rosołu.
  • Papierosy potęgują kaca, a więc lepiej po nie sięgać.