Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Niedziela, 10 grudnia 2023
Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii


Zbadaj za darmo, czy nie masz raka głowy i szyi


wir 18.09.2015

23 września opolskie ośrodki medyczne zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne. Przebadać można się w Opolu, Kluczborku, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.


Badania realizowane są w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Głośno i wyraźnie - zrozumieć i przeciwdziałać”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa nt. choroby, a w konsekwencji - zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań jednego z najczęstszych i zarazem najmniej znanych nowotworów.

Badania można wykonać 23 września
OPOLE
Od godziny 11.00 do 17.00 na Oddziale Ratunkowym Publicznego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu (al. Wincentego Witosa 26, 46-020 Opole).

KĘDZIERZYN-KOŹLE
Od godziny 08.00 do 10.00 w Poradni Otolaryngologicznej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu (ul. 24 Kwietnia 7, 47-200 Kędzierzyn-Koźle)

KLUCZBORK
Od godziny 12.00 do 14.00 w Izbie Przyjęć Oddziału Laryngologicznego Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku (ul. M. Skłodowskiej - Curie 23, 46-200 Kluczbork).

NYSA
Od godziny 09.00 do 12.00 w Poradni Laryngologicznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie (ul. Bohaterów Warszawy 34, 48-300 Nysa).

Rak głowy i szyi to nazwa zbiorcza dla wszystkich nowotworów zlokalizowanych w obszarze głowy oraz szyi (z wyjątkiem mózgu) i jest 6-tym rakiem pod względem częstości występowania w Polsce.

Liczba chorych jest dwukrotnie większa niż pacjentów z rakiem szyjki macicy. Raka głowy i szyi tylko w 2012 roku zdiagnozowano u prawie 11 tys. osób (ok. 300 w województwie opolskim). W tym samym roku w wyniku choroby zmarło blisko 6 000 pacjentów (prawie 200 w województwie opolskim) - to ok. dwa razy więcej niż np. śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Ponadto na przestrzeni ostatnich 20-tu lat odnotowano 20-to procentowy wzrost liczby zachorowań.

Świadomość dotycząca zagrożenia zachorowania na nowotwory głowy i szyi [NGiSz] w społeczeństwie wciąż jest niewielka (75 procent ankietowanych Europejczyków w badaniu „About Face" z 2011 roku nie potrafiło udzielić podstawowych informacji dotyczących tej grupy chorób), co przekłada się na małą liczbę wczesnych rozpoznań. Ponad 60% pacjentów już w momencie diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby. 60% z tej grupy umiera w ciągu 5 lat. Jeżeli natomiast zdiagnozujemy NGiSz na wczesnym etapie zaawansowania, stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 procent.

Nowotwory Głowy i Szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie - poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia. To do wspomnianych deficytów właśnie odnosi się temat przewodni tegorocznych działań III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Głośno i wyraźnie - zrozumieć i przeciwdziałać” - powiedział profesor Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, koordynującej działania III ETPNGiSz w naszym kraju. - Szanse pacjenta na wyleczenie, ale też zminimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków choroby, są tym wyższe, im szybciej ją rozpoznamy.

Grupy ryzyka - kto najczęściej choruje?
Czynnikami wpływającymi na rozwój raka głowy i szyi są: palenie, alkohol oraz wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Ryzyko zachorowania zwiększa się także u obu płci wraz z wiekiem. Pośród pacjentów 61 procent mężczyzn i 53 procent kobiet to osoby z grupy 45-64 lat.

Co więcej, w Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny”, tj. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu.
Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem HPV.

Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?

Przede wszystkim, osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:

 • ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
 • ból gardła
 • utrzymująca się chrypka
 • ból i/lub trudności w połykaniu
 • guzek w szyi
 • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa

Na czym polega badanie?
Podczas piętnastominutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto wykonuje ocenę narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.

Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Natomiast jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje na badania mające na celu ustalenie ich charakteru i stopnia zaawansowania.

Fakty na temat nowotworów głowy i szyi:

 • Rak głowy i szyi jest 6-tym najczęściej występującym nowotworem na świecie
 • Co roku w całej Europie nowotwór głowy i szyi zostaje zdiagnozowany u 350 tysięcy osób, a z jego powodu umiera 62 tys. chorych
 • W Polsce nowotwory głowy i szyi stanowiły w 2012 roku 9 procent wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn oraz 5 procent u kobiet - w sumie zdiagnozowano prawie 11 tys. zachorowań oraz odnotowano blisko 6 tys. zgonów
 • Na terenie samego województwa opolskiego w 2012 roku odnotowano ok. 300 zachorowań i prawie 200 zgonów
 • Rak głowy i szyi występuje o połowę rzadziej niż rak płuc, ale dwa razy częściej niż rak szyjki macicy
 • Około 60 procent osób zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby
 • Około 60 procent osób z rozpoznanym zaawansowanym stadium choroby umiera w okresie 5 lat
 • Mężczyźni 2-3 razy częściej chorują na nowotwory głowy i szyi, ale liczba zachorowań wśród kobiet wzrasta
 • Rak głowy i szyi najczęściej występuje u osób powyżej 40-go roku życia, ale w ostatnich latach w całej Europie, w tym również w Polsce, odnotowuje się wzrost zachorowań wśród ludzi młodych poniżej 40-go roku życia. 

  III Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS - European Head and Neck Society) w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów. Trzecia edycja Tygodnia, która odbędzie się w dniach 21-25 września, ma na celu poszerzenie wiedzy nt. choroby, jej czynników ryzyka, objawów, a przede wszystkim - wagi wczesnej diagnostyki.