Utwór powstał na zamówienie Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego dla uczczenia 30. rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Prawykonanie koncertu odbyło się 16 października 2008 roku w Farze Poznańskiej.
Twórcy oratorium powiedzieli : „Nadchodzi dzień kanonizacji Papieża Jana Pawła II, jeden z dni najważniejszych w naszym kraju, a także dla chrześcijan na całym świecie. Dla nas oznacza to refleksję na temat - czy sprostaliśmy nauczaniu Jana Pawła II. Szczególnie bliskie nam jest odkrywanie prawdy o miłosierdziu Bożym zapisane w encyklice Dives in misericordia, 1980. Każdy bowiem człowiek odczuwa jego potrzebę. A jak my dzisiaj odpowiadamy na to papieskie przesłanie o Bożym miłosierdziu, ale także o miłosierdziu ludzkim, wobec bliźniego, choćby w jednym aspekcie np. dotyczącym poczucia godności człowieka? Wszyscy żyjemy jakby w echu żywych słów Jana Pawła II,
bo ze Stolicy Piotrowej do każdego z nas mówił On osobiście, nikogo nie wyłączając. Poświadczają to ludzie różnych profesji, różnych myśli, różnych dróg we współczesnym świecie. Takie mamy odczucia i doświadczenia my, którzy mieliśmy szczęście żyć w Jego czasach. Pontyfikat Jana Pawła II doczekał się wielu chwalebnych słów dziękczynienia.”
W nagraniu koncertu udział wzięli soliści: Elżbieta Towarnicka (sopran), Marzena Michałowska (sopran), Andrzej Biegun (baryton) oraz Sebastian Karpiel-Bułecka, a także Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i poznańskie chóry, całość pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty.
Dotychczas w ramach Antologii J. K. Pawluśkiewicza ukazały się wydawnictwa: „Andrzej Zaucha”, „Harfy Papuszy” oraz „Marek Grechuta”.
Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej, teatralnej i rozrywkowej w Polsce. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny, z wokalistą Markiem Grechutą, a potem z Andrzejem Zauchą. J.K. Pawluśkiewicz jest autorem muzyki do wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy oraz Grzegorza Turnaua, czasem również sam śpiewa. Artysta jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: „Opery żebraczej”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie”, poematu symfonicznego „Harfy Papuszy” oraz, wspólnie z Markiem Grechutą, musicalu „Szalona lokomotywa”.
Tracklista: