Okolice Gór Opawskich są równie zaskakujące, jak historia związana z tym terenem. Przy głównej drodze łączącej Prudnik z Pokrzywną znajduje się opuszczony pałac w Łące Prudnickiej.
Pałac von Garniera w ostatnich latach nie ma szczęście. Mimo że udało mu się wyjść cało z wojennej pożogi, to jednak w XXI wieku podzielił los opustoszałych śląskich rezydencji.
Wydawało się, że nie ma szans na ocalenie pałacu w Naroku koło Opola. Obiekt powstał w 1752 roku za czasów hrabiny Luisy Eleonory von Bees z domu von Skerbensky.
W zamku Piastów Śląskich w Brzegu zgromadzili się miłośnicy opolskich obiektów zabytkowych, które kusiły ich nie tylko historią, ale kunsztem wykonania z masy lukrowej czy czekolady.
Zmieniły się granice, język, ale po starym niemieckim rodzie von Strachwitz pozostały zabytkowe budynki, wspomnienia i historie. Najczęściej zaskakujące.
Bracia Filip i Bartek uczestniczą w pełnej przygód wyprawie szukając ukrytych skarbów. Podróżując w czasie poznają historię Zamku Książęcego w Niemodlinie i tajemnicę Złotej Księgi.
Od kilku miesięcy trwa rewitalizacja zamku w Niemodlinie. Dach pokryto nową dachówką. Gmina Niemodlin wyremontowała mury basteję, których jest właścicielem.
Uczestnicy II Międzynarodowego Festiwalu Tortów Ciast i Ciasteczek wykonają zamki i pałace Opolszczyzny w 3D. Sami zaś zanocują w pałacu w Łosiowie, gdzie podobno straszy.
Dla artystów środek lata to najlepszy czas na plenery malarskie. Opolski oddział Związku Polskich Artystów i Plastyków zaprosił na twórcze spotkanie międzynarodowe towarzystwo.
Każda pora roku jest dobra, aby wybrać się na podbój zamków i pałaców. Nie jest prawdą, że jedynie Dolnośląskie ma coś do zaoferowania turystom. Jest po prostu lepiej wypromowane.
Zamek w Niemodlinie od niedawna ma nowego gospodarza. Tym razem z prawdziwego zdarzenia. W trakcie remontu kaplicy dokonano niezwykłego odkrycia ? dwóch trumien.
Zamek w Niemodlinie, który do tej pory zamieniał się powoli w ruinę, został udostępniony dla turystów. 700-letnia budowla nie miała do tej pory szczęścia do właścicieli.
Teodor Wilk z działu Administracji i Marketingu Zamku w Mosznej nie ukrywa, że będzie to wielka atrakcja dla zwiedzających. Pałac w Mosznej proponuje kolejną atrakcję.
Muzeum mieści się w okazałej rezydencji, wzniesionej na przełomie XVII i XVIII wieku na potrzeby biskupów wrocławskich. To jedno z czołowych dzieł architektury śląskiego baroku.
Od początku maja, spacerując po parku otaczającym pałac w Mosznej, natknąć się można na tajemnicze figurki. Co oznaczają? O tym przekonać może się każdy ze zwiedzających.
Włodarze Niemodlina cieszyli się, gdy zamek w centrum miejscowości znalazł nabywcę. Co prawda za przysłowiową złotówkę, ale każdy myślał, że właściciel przywróci zabytkowi życie.
Jurorzy konkursu "Zabytek Zadbany 2015" ogłosili listę obiektów nominowanych w tym roku. Do walki o prestiżowy tytuł przystąpiło 70 obiektów ze wszystkich województw w Polsce.
Pałac w Niewodnikach trafił pod młotek komornika. Jego cena wywoławcza wynosi zaledwie 3,3 mln zł. To niewiele, gdyż majątek szacowany jest na ponad 5 mln zł.
Do niedawna dzieci ze śląskich wiosek już przed urodzeniem zapisane miały w nieformalnej księdze życia kim zostaną w przyszłości: dziewczęta - fryzjerkami, a chłopcy - mechanikami.
W pałacu w Mosznej zainaugurowano IV Międzynarodowy Smooth Jazz Festival "Jazz w Pałacu - Moszna 2014", który potrwa do 7 października. Jego inicjatorem jest Tadeusz Pabisiak.
Zamek w Brzegu nagle stracił swoje znaczenie. Podobno klątwę na niego rzucił ostatni żyjący na Śląsku łoś, bo właśnie po jego śmierci zaczęło źle się dziać w średniowiecznych murach.
Zdawało się, że rodzina von Gaschin z Żyrowej miała wszystko: tytuły, rozległe włości, jednak brakowało jej męskich potomków. Brak dziedziców nie był jedynym problemem.
Zabytek można tym razem kupić poprzez internetową aukcję. Zamek nie ma szczęścia do nabywców. Wiele osób go ogląda, ale nikt nie chce skarbonki bez dna.
Tragiczne samobójstwo i śmierć 90 żołnierzy. Dziś ruina pałacu w Dobrej przypomina starca, którym nikt się nie chce zaopiekować. Miała być odbudowana, ale dziś nikt się nią nie interesuje.
Miał być wielki remont. Pozyskano unijne pieniądze, ale zabrakło czasu na ich wydanie. Zamek nie będzie więc w najbliższym czasie luksusowym hotelem. Nadal straszy w nim duch PRL-u.
Najpierw panie spotkały się na zjeździe w Nysie, potem na Górze Świętej Anny, a w tym roku w Chocianowicach. Wystawa "Śląskie rody i ich rezydencje" cieszyła się wielkim zainteresowaniem.
Kopice dzisiaj są strzeżone przez ochroniarza, który nie pozwala zrobić nawet zdjęcia. Na szczęście nadal można pospacerować po 50-hektarowym parku i poczuć dawną atmosferę.
W Kędzierzynie-Koźlu będą rokowania. Kwota sprzedaży historycznego podzamcza maleje z roku na rok. Obiekt przeobraża się w ruinę. Nikomu się nie opłaca topić pieniędzy.
Sąd unieważnił darowiznę zamku w Głogówku. Gmina zapowiada, że odzyska historyczny obiekt. Zamek należy do najpiękniejszych obiektów historycznych na Opolszczyźnie.