Gazeta Panorama OPOLSKA Wydawnictwo OPOLMEDIA Kontakt
panorama opolska

Wiadomości z Opola i okolic

Czwartek, 21 września 2023
Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Wydawnictwo Opolmedia

Krąg świętej góry

wydawnictwo opolmedia

Oprawa: miękka
Cena: 30 zł
Jest to kolejna część z serii "Opolszczyzna mało znana". Tym razem autorzy odsłaniają kolejne tajemnicze i zagadkowe miejsca, jak klasztor na wulkanie, krainę grobów, sekrety grafini mieszkającej w izbickim pałacu. Szukają m.in. odpowiedzi na pytanie, co straszy w ruinach strzeleckiego zamku oraz poszukują śladów cholery z XIX wieku, ruszając tropem żebraczki Dudy.


Fragmenty:

"Szkielet postawnego mężczyzny został pozbawiony czaszki. Na kręgach szyjnych widniały ślady cięcia, zadane toporem lub innym ostrym narzędziem. Gdy w 1959 roku przeprowadzono remont kościoła w Suchej, odkryto w ścianie starego prezbiterium zaskakujące znalezisko. Była to zamurowana głowa."

"Zaczął się XX wiek i cuda jakby ustawały. Może dlatego, że już niebawem będą na śląskiej ziemi rozbrzmiewać powstańcze kanonady, zaś dwadzieścia lat później cała Europa znajdzie się w wojennej otchłani. Śmierć będzie zbierać obfite żniwo, a dobrzy święci zapomną o ziemskim padole."

"Po nocy spędzonej w celi czekał już na Karola Cebulę prokurator Kazimierz M., który na wstępie powiedział, że go zgnoi, po czym zażądał przyznania się do winy. Od słowa do słowa Karol zorientował się w końcu, jaki jest powód jego aresztowania. Dwa lata wcześniej jeden ze strzeleckich rzemieślników korzystając z okazji, że prezes jedzie załatwić sprawy w stolicy, dał mu przesyłkę dla urzędników w centrali handlu zagranicznego. Cebula nie sprawdzał co jest wewnątrz zaklejonej koperty. Teraz dowiedział się, że przewoził 10 tysięcy złotych łapówki."Jeśli chcesz zamówić którąś z książek, skontaktuj się z nami telefonicznie: 602 73 14 55 lub mailowo biuro@opolmedia.pl